🧫Космосът винаги е бил сцена на научни чудеса и мистерии, но понякога реалността надминава и най-смелата фантастика. Китайски учени наскоро обявиха, че са открили напълно нов вид бактерия – Niallia tiangongensis – на борда на своята космическа станция Tiangong. Това малко същество не просто оцелява, но и процъфтява в едни от най-екстремните условия, познати на човечеството: микрогравитация, радиация, и липса на ресурси. Звучи като сценарий за филм, но е самата реалност.Бактерията беше изолирана от проби, събрани от астронавтите на мисията Shenzhou-15, и изуми изследователите със способността си да разгражда желатин и да изгражда биофилми – биологични щитове, които я защитават. Това я прави потенциален играч в бъдещето на космическата биотехнология, но и повдига въпроси за безопасността на дългосрочни мисии. Ако бактерии могат да се адаптират и променят така бързо в космоса, какво още може да ни изненада?
🧫Интересното е, че тя е близка роднина на земната Niallia circulans, която в редки случаи причинява инфекции при хора със слаба имунна система. Това поражда спекулации: възможно ли е бактерията да е еволюирала на борда на станцията? Или е била "скрит пътник" от Земята, който просто се е адаптирал? И в двата случая учените са нащрек – защото ако такива организми се развиват в космоса, последствията за бъдещи мисии до Марс или Луната може да са сериозни.
🧫Откритието води и до по-философски въпроси: какво означава живот извън Земята, ако дори земните бактерии се променят в нещо ново? За Gen Z, израснало със Star Wars, Among Us и идеята за живот в други светове, това не е просто новина – това е покана да гледаме на космоса не само като на територия за изследване, но и като място, където животът може да приема съвсем неочаквани форми.
Източници: