Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти

840

Cool News

WWF призовава: Абонирай се за природата!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават незабелязани. Нека им отдадем дължимото и да им покажем, че имаме нужда от тях.

До момента в световен мащаб са идентифицирани повече от 1,2 млн. вида растения, животни и гъби, много от които още не са описани от учените.  Колкото по-близо е даден регион до екватора, толкова по-голямо е биоразнообразието в него. В Амазонската дъждовна гора например виреят над 40 000 вида растения, а на територия от само 150 декара на о-в Борнео можем да открием цели 700 вида дървета.

Дивият живот в България

Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие. По данни от Червената книга може да се очаква, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск.

„Наред с бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания. Мечките например обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери. Затова от WWF включихме в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват“, разказва Нада Тошева, ръководител програма „Опазване на видове“ във WWF.

WWF в дивата природа

Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни.

„Благодарение на фотокапаните ние изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване. Така определихме и участъци за засаждане на диви горскоплодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори“, споделя Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Защо опазваме дивите животни?

WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята. На тях дължим жизненоважни услуги като чист въздух, чиста вода, здравословна храна, лекарства, устойчивост, закрила срещу бедствия, подслон, естествени пространства, които да обитаваме и на които да се наслаждаваме. Не бива да забравяме, че нашето оцеляване зависи именно от тях.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg. 

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: NOVA, БНР, радио София, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, БНР-Пловдив, ClubZ.bg, Dariknews.bg, Dir.bg, Edna.bg, Gobio.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Vbox7.com, Vesti.bg. 

Столична община също застава зад кампанията.

За контакти:

Нада Тошева, ръководител програма „Опазване на видове“ във WWF, 0878 599 407

Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF, 0888 675 948

 

Джо Роугън разкри кой е най-скучният му гост– и не е този, когото очаквате!👀
Бейзбол? Това не е ли спорт за дядовци?⚾🧢
HBO разкри актьорите за „Хари Потър“ сериала 🪄
Уикенд без екрани: Как да направим ефективен дигитален детокс?🧐💡
Ветеранът срещу заека - Звезди и Лашкова в блиц въпроси👀💥
Новата мистерия на Слънчевата система: Планетата, която не трябваше да съществува🌍
Новите „учители“: YouTube, TikTok и Discord🧐
Никола Цолов: Българският лъв, който покори Монако🏎️
5 мита за сексуалността, които вредят на Gen Z👀
Тейлър Суифт с концерт в България?
Slay на бала: Най-trend рокли за випуск 2025, които ще те превърнат в звезда💫✨
Стани звездата на бала с тези 5 прически 💫💇‍♀️
Изгубена цивилизация оживя чрез изкуствен интелект и сателитни технологии!👀😱
📰 Травма и шок: Жената, която откри, че е спала с брат си след ДНК тест! 😱
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Той е пропускал работа 6 години и НИКОЙ не е разбрал?
Защо Тръмп забрани на „Харвард” да приема чуждестранни студенти?🏫🎒
Кралят на клея се сбогува: Ролан Гарос изпраща Рафаел Надал с емоционална церемония🎾
КОЯ Е ЛАБУБУ И ЗАЩО ТЯ ПРЕВЗЕ МРЕЖАТА?👹🫨
Wednesday се завръща?!🖐🏻🎥
Как човек с фотографска памет помни всичко от 2-годишна възраст?🧠🫨
Защо Apple премахна Fortnite завинаги?!🎮📱
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Крис Захариев по червения килим в Кан: Българският глас на новото кино!🎬🤩
Как да преборим тревожността от Instagram и TikTok?🧐
The Voice Cast с VBOX7: В офиса, в Космоса или в затвора ?!👀💥
Светлинен хаос на Юпитер: Уеб телескопът разкрива мистериозни сияния🌍👽
Истинският Атлантида? Ново Откритие Взриви Учени!🌍🔍
Българин открива уникална ретроградна планета в система с две слънца☀️🌌
Lucy Dacus: Когато музиката се превръща в активизъм🏳️‍⚧️🎼
Milk Nails: Млечната мания, която завладява Gen Z💅🏻🎨
Силата на буквите: Историята зад 24 май, която ни свързва през вековете🔠
Как Роналдо спря времето и продължава да владее терена?!⚽