Поколения момичета израснаха с клишето за злобната популярна блондинка (въплътено от героини като Шарпей от „Училищен мюзикъл“ и Реджина Джордж от „Mean Girls“), но gen z изглежда е на път да разбие тази представа. Причината за това? Бимбо модата.
На английски думата „bimbo“ означава „празноглавка“ и най-често се асоциира именно с образа на глуповато русо момиче, облечено в розово. Но ако преди фразата най-често се използваше като обида, то през последните месеци тя се превърна в… тренд.
Виж още: Kои са най-скандалните теми в България?! От чалгата до ваксините
Точно така – много момичета в TikTok и Instagram съзнателно култивират стил на обличане тип „Барби“ и се описват като бимбота. Сигурно се питате „Защо сега?“. Българската и световната поп култура познават звезди като Памела Андерсън от десетилетия, какво се промени? Отговорът се корени в значението, което хората отдават на този имидж.
Бимбо трендът цели да обори стереотипа, че за да я приемат като умна, една жена трябва да избягва суетата и прекомерния интерес към свалките. Идеята е да се преобърне представата, че момичешкия стил на обличане е индикатор за нисък интелект.
Първообраз на бимбото е героинята Ел Уудс от „Професия блондинка“ (изиграна от Рийз Уидърспуун), която е комично влюбена в розовото, но същевременно с това има блестящ ум. Самият тренд пък е вдъхновен от y2k модата (дрехите от началото на 21-ви век), която се състоеше основно от лъскави гланцове за устни и изрязани блузки.
Виж още: 4 неща, които ни омръзна да гледаме в новите български филми
Със завръщането y2k трендовете много gen z момичета искат да експериментират с този стил на обличане, но не и с негативните конотации, свързани с него. Точно затова „бимбо“ се превърна в почти бунтарска дума, напомняща ни да не съдим книгата по корицата.
В същината си, бимботата оборват клишето за „женствеността срещу феминизма“: бимбо момичето може да е силно и уверено, независимо дали носи дънки или къса рокля.
Изображение: https://www.istockphoto.com/