Днес православната църква почита паметта на Св. Димитър Солунски. Празникът е известен още като Димитровден. На този ден празнуват всички с имена Димитър, Димислава, Димитрина, Димитрия, Деметра, Дима, Димка, Димчо, Димана, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Диян/а, Диан/a, Драга, Драго.
Виж още: Хапва ви се сладко и вредно? Тялото иска да ви каже нещо много важно!
Свети Димитър Солунски е роден през 3 век в Солун, а неговият баща е бил градоначалник. След смъртта му именно св. Димитър поема властта, но тъй като изповядва християнската вяра, императорът го праща на заточение. Св. Димитър е убит в килията си по време на молитва. Именно затова Църквата го провъзгласява за мъченик на вярата и светец. Става покровител на гр. Солун, а светията се почита от гърци, българи, сърби и руснаци.
Виж още: ТЕСТ: Можеш ли да се справиш с този входящ тест по български за 6 клас?
Според народните вярвания на Димитровден започва зимата. Народът вярва, че св. Димитър е покровител на зимата и студа. Той язди червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.
Виж още: Според начина на живот: Какви витамини и минерали наистина има смисъл да взимаме?
На днешния ден се гадае по първия гост в къщата. Ако в дома влязат първо момчета, ще се раждат повече мъжки животни. Ако влезе богат човек, годината ще е богата, здрава и успешна. На Димитровден започват годежите и сватбите, момите извиват сглядно хоро пред ергените и техните родители. На Димитровден на трапезата се приготвя курбан или гювеч от овнешко и пилешка яхния – от петел, ако именникът е мъж и от кокошка, ако е жена. Сервират се зеленчуци. Също на масата се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки или печени ябълки, рачел, и тиква.
Днес е и професионален празник на ковачите, техниците, инженерите и металурзите.
Изображение: iStock