Философът Конфуций е казал: „Пожелавам ти да живееш в интересни времена“. Е, що се отнася до нас, тази максима определено се оказва вярна. На прага на 2022 година, ето кои са нещата, които днес смятаме за нормални, а само преди десетилетие ни се струваха абсурдни:
COVID-19
Разбира се, преди десет години не предполагахме за съществуването на COVID-19, но ако някой ни бе казал да се изолираме вкъщи с месеци, щяхме да му се изсмеем. Локдаун, медицински маски, забрани за пътуване в чужбина – всичко това звучеше по-скоро като сюжет на антиутопичен филм, отколкото като реалност. Днес можем само да си мечтаем за тези по-семпли времена, в които най-голямата ни тревога беше ще свърши ли календарът на маите…
Виж още: "Фотошоп" излагациите на годината: Известните българки, които се оляха с обработените снимки
Безжичните слушалки
Когато през 2016 от Apple пуснаха първите си безжични слушалки тип „тапи“ – AirPods, светът беше озадачен: Защо, по дяволите, би ни трябвала подобна джаджа? Бързо се оказа обаче, че изобретението наистина е полезно – особено за тези от нас, които обичат да спортуват. Безжичните тапи сложиха край на досадните оплитащи се кабели, които ни се пречкаха докато тичаме или правим упражнения във фитнеса. За щастие, в днешно време такива слушалки предлагат и множество други марки, повечето от които на достъпна цена.
Веганството
През 2011 година вегетарианството (т.е. изключването на месо и риба от диетата) предизвикваше повдигане на вежди и хвърляше роднините ни в ужас. Десет години по-късно даже веганството (избягването на всякакви животински продукти) вече е сравнително общоприето. Всъщност, дори тези от нас, които до неотдавна смятаха кебапчето за основна хранителна група, днес са склонни да изберат веджи опция в името на здравето си и/ или околната среда.
Джендърите
В Щатите и Западна Европа идеята за „джендърите“ (или иначе казано половата идентичност) никак не е нова. Тук на Балканите обаче, до преди броени години царуваха типично патриархални разбирания по темата. За щастие, днес ЛГБТ активистите в България стават все повече и все по-гласни, а това ни дава надежда за едно по-широко скроено общество…
Cancel културата
Ако през 2011 година някой ни беше казал, че известни личности като Дж. К. Роулинг ще изпаднат в немилост и ще бъдат „отритнати“ от феновете си (в нейния случай – заради изказванията ѝ срещу транссексуалните хора), нямаше да му повярваме. През 2021 обаче е факт: за добро или лошо, интернет има силата да опустоши нечия кариера за броени минути.
Изображение: https://www.istockphoto.com/