🚗Кандидатите за шофьори в България вече ще имат право да се явяват на теоретичен изпит не повече от четири пъти в рамките на шест месеца след завършване на обучението. Същото правило ще важи и за практическите изпити по кормуване, но срокът започва да тече от успешното полагане на теоретичния тест.
🚗Тези промени се въвеждат с последните изменения на Наредбата за условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и условията и реда за издаване на разрешение за тяхното обучение.
🚗Предложенията целят до теоретичен и практически изпит да се допускат подготвени кандидати, които са придобили необходимите знания, умения и поведение за управление на моторно превозно средство, пише в мотивите за изменението на наредбата.
🚗В България придобиването на шофьорска книжка от младите хора се смята за изключително важно, но какви са тенденциите по света.
🚗Данните показват, че поколението Gen Z вече не цени шофьорските книжки по същия начин, както предходните поколения. Само един от 25 лицензирани шофьори в САЩ е на 19 години или по-млад, което е повече от двоен спад през последните две десетилетия.
🚗Достъпът до мобилни технологии е една от причините младите хора да се отказват от шофирането. Те намират общност онлайн и могат да се свързват с приятели по всяко време.
🚗Освен това все повече млади хора предпочитат платформите за споделено возене или просто се качват на колела или електрически тротинетки.
🚗Много от тях предпочитат да избегнат стреса от управлението на автомобил в задръстванията и все по-враждебната среда по пътищата.
🚗Западна Европа преживява подобна тенденция. Във Великобритания делът на младежите с шофьорски книжки е намалял почти наполовина през последните 20 години. В целия Европейски съюз броят на автомобилите се е увеличил, но средното разстояние, изминато от всяка кола, е намаляло с повече от 10% от началото на хилядолетието. По-специално все повече жители на големите градове се отказват от автомобилите.