Запитвали ли сте се някога, как преди векове хората са си миели зъбите? Вероятон не, но всъщност се оказва, че методите преди близо един век, та дори и няколко десетилетия, са били доста различни от широко приетите в наши дни по цял свят.
В миналото хората са почиствали зъбите си с накиснати в алкохол клечки или стрити на прах миди.
Едни от най-древните артефакти, свързани с денталната хигиена откривани някога, са древни клечки за зъби, медицински инструменти и писани инструкции за грижа за зъбите от преди 2500 г. Най-великият лекар на Античността – Хипократ, неслучайно е наричан бащата на медицината. Той е един от първите хора, които осъзнават нуждата от почистването на зъбите, и предлага те да се поддържат със специална пудра. Древните китайски и египетски текстове също съветват за почистването на зъбите и отстраняването на разлагаща се храна за поддържане на здравето на устната кухина, пишат от Vesti.bg.
Някои от старите практики за „миене“ на зъбите включват сдъвкване на дървесна кора, клонки, пера, рибни кости и бодли от таралеж. За запълването на счупени зъби или просто за декорация в миналото са използвани парчета злато и сребро. На Арабския полуостров, в Северна Африка и на Индийския субконтинент хората дъвчели клонките на специален вид дърво. Европейцте пък използвали за дъвчене парцали, оваляни в сол или сажди.В началото на XVIII в. френски лекар на име Пиер Фаухард съветва хората да спрат да си мият зъбите, а вместо това да ги почистват внимателно с клечка или гъбичка, накиснати във вода или бренди.
В края на XVIII в. англичанинът Уилям Аддис пръв започва да продава четки за зъби в големи количества. Идеята се ражда в гавата му, след като в затвора си прави четка за зъби от животинска кост и козина. Преди създаването на съвременната паста за зъби, фармацефтите продавали крем или пудра за зъби, смесица от различни състваки. Ранната пудра за зъби най-често се правела от стрити на прах миди и талк, смесени с етерични масла, чиято роля била да убиват микробите. За вкус се добавяла канела или мента. Някои от пудрите съдържали и амоняк или пеницилин, за да се борят с бактериите, отговорни за появата на кариеси и лош дъх.
До началото на ХХ в. децата на имигрантите в САЩ започват да се учат целенасочено на дентална хигиена като начин да се „американизират“ и впишат по-лесно в обществото. Във фабриките в САЩ редовно са провеждани зъболекарски прегледи и е полагана грижа за зъбите на работниците, за да не им се налага да отсъстват от работа заради зъбобол. Ежедневното миене на зъбите обаче е съвсем ново. Налага се след Втората световна война.