Скоро ви разказахме какво става с тялото ни, когато спрем или ограничим значително приема на захар.
Сега ще ви разкажем за някои бели храни, които не бива да приемаме твърде често. Никога крайностите не са добри за нас, включително, когато се отнася до храненето.
Хубаво е да се храним с всичко, от което тялото ни се нуждае, за да бъдем жизнени и здрави, но това не означава да приемаме всичко в рамките на един ден.
Виж още: Какво става с тялото, когато СПРЕТЕ захарта
Ако консумирате тези продукта всеки ден, ще увеличите значително риска от диабет, високо кръвно налягане и други общи заболявания.
Ето няколко бели храни, които е добре да не консумираме всеки ден.
Рафиниран бял ориз
Белият ориз води до значителни увеличаване на нивата на глюкоза в кръвта, което от своя страна увеличава риска от диабет. Обработката на ориза включва процеси, които премахват неговия външен слой и зародиша. В общи линии остава само тази част от ориза, която съдържа предимно нишесте.
Виж още: 5 храни, които ТРЯБВА да включиш в менюто си
Рафинирана бяла сол
Солта, която всички ние използваме е натриев хлорид. Този продукт увеличава риска от редица сърдечно-съдови заболявания. Рафинираната сол има странични ефекти, при хората, консумиращи я редовно. Готварската сол съдържа йод, който е необходим за доброто ни здраве. Солта използвана в преработените храни или заведенията за бързо хранене обаче, често няма добавена йод. Консумацията на прекалено много сол може да доведе и до проблеми с високо кръвно налягане.
Рафинирана бяла захар
В процеса на извличане се премахват всички протеинови влакна и голяма част от хранителните вещества. Рафинираната бяла захар няма протеини, витамини, минерали, ензими, микроелементи, фибри, мазнини, нищо което може да се свърже с човешката храна. Тази захар носи само енергия и нищо повече. Заменете я с кафява.
Виж още: Фурмите са новата супер храна! Ето 5 причини да ги ядем всеки ден!
Пастьоризирано краве мляко
Процеса на пастьоризация дава на млякото по-дълъг срок на годност, но отнема полезните му свойства. Този процес премахва ценни ензими и витамини (А, С, В6, В12). Пастьоризацията убива и полезните бактерии, които се срещат в суровото мляко. Унищожава над 20% от йода, съдържащ се в млякото.
Преди да предприемете каквито и да е промени в хранителния си режим, ние ви съветваме да се консултирате първо със специалист.