Компанията майка на Facebook – Meta, се съгласи да плати 725 млн. долара за уреждане на съдебно дело, в което се твърди, че най-голямата социална мрежа в света е позволила личната информация на милиони свои потребители да бъде подадена на Cambridge Analytica - фирма, която подкрепи успешната президентска кампания на Доналд Тръмп през 2016 г., предаде Асошиейтед прес.
Условията на споразумението, постигнато от Meta Platforms - холдинговата компания за Facebook и Instagram, бяха оповестени в съдебни документи, подадени късно в четвъртък. Споразумението трябва да бъде одобрено от съдия във федералния съд в Сан Франциско на заседание, насрочено за март.
Делото възникна след разкритията от 2018 г., че «Кеймбридж аналитика», свързана с политическия стратег на Тръмп - Стив Банън, е платила на разработчик на приложения за Facebook за достъп до личната информация на около 87 милиона потребители на платформата. След това тези данни са били използвани за таргетиране на американски избиратели по време на кампанията през 2016 г., която завърши с избирането на Тръмп за 45-ия президент на САЩ.

Вълненията около тези разкрития доведоха до изслушване в Конгреса на изпълнителния директор на Мета Марк Зукърбърг и призиви към хората да изтрият профилите си във Фейсбук. Въпреки че ръстът на Facebook се забави, социалната мрежа все още се гордее с около 2 млрд. потребители по света, включително близо 200 млн. в САЩ и Канада, отбелязва АП.
Искът претендираше да бъде заведен като колективен, представляващ потребителите на Facebook. Няколко седмици преди изтичането на крайния срок през септември, когато Марк Зукърбърг и главният оперативен директор Шерил Сандбърг трябваше да дадат показания, двете страни по делото постигнаха временно споразумение за уреждане на спора.
Компанията Мета заяви в петък, че е постигнала споразумение, защото то е в най-добър интерес на нейната общност и акционерите.
Източник: София Георгиева/БТА