Кои са водещите държави по равноправие в половете и може ли да бъде постигнало напълно?

856

Виктор Вутов

My Impact

През последните години все повече се говори за стремежа на жените да постигнат равноправие с мъжете в почти всички сфери на живота. Но възможно ли е това Скорошно проучване дава яснота по този въпрос.

 

Последното издание на Global Gender Gap Index сравнява равенството между половете в 146 държави, предоставяйки основа за стабилен анализ между тях. 

 

Според проучването за 2023 г. никоя държава все още не е постигнала пълно равенство между половете, въпреки че първите девет държави (Исландия, Норвегия, Финландия, Нова Зеландия, Швеция, Германия, Никарагуа, Намибия и Литва) са постигнали около 80% от това равенство. За 14-та поредна година Исландия (91,2%) заема челна позиция. 

Световната челна петица се допълва от три други северни държави – Норвегия (87,9%, 2-ро), Финландия (86,3%, 3-то) и Швеция (81,5%, 5-то). Другата държава в челната петорка е Нова Зеландия (85,6%, 4-то). 

Освен това от Европа Германия (81,5%) се изкачва до 6-то място (от 10-то), Литва (80,0.%) се връща в топ 10 на икономиките, заемайки 9-то място, а Белгия (79,6%) се присъединява към топ 10 за първи път. Една страна от Латинска Америка (Никарагуа, 81,1%) и една от Африка (Намибия, 80,2%) – допълват тазгодишния топ 10, заемайки съответно 7-ма и 8-ма позиция. Двете държави, които изпадат от топ 10 през 2023 г., са Ирландия (79,5%, 11-то място, спад от 9-то място през 2022 г.) и Руанда (79,4%, 12-то място, спад от 6-то място).

 

 

За 146-те страни, включени в индекса за 2023 г., разликата между половете в здравеопазването и оцеляването е намаляла с 96%, разликата в образователните постижения с 95,2%, разликата в икономическото участие и възможностите с 60,1%, а разликата в политическото овластяване с 22,1%.

 

При сегашния темп на напредък за периода 2006-2023 г. ще са необходими 162 години за премахване на разликата между половете в политическото овластяване, 169 години за разликата между половете в икономическото участие и възможностите и 16 години за разликата между половете в образователните постижения. Времето за преодоляване на разликата между половете в областта на здравето и оцеляването остава неопределено. Може би равноправието ще бъде по-осезаемо при поколението Z, което скоро ще бъде в трудоспособна възраст.

 

Равенството между половете по отношение на пазара на труда остава голямо предизвикателство. Не само участието на жените в пазара на труда в световен мащаб през последните години спадна, но и други показатели за икономически възможности показват съществени различия между жените и мъжете. Въпреки че жените се включват в работната сила с по-висок процент от мъжете в световен мащаб, пропуските остават големи като цяло и са очевидни в няколко специфични измерения.

Глобалните данни, предоставени от LinkedIn, показват постоянно изкривяване в представителството на жените в работната сила и лидерството в различните индустрии. В извадката на LinkedIn, която обхваща 163 страни, жените съставляват 41,9% от работната сила през 2023 г., но делът на жените на висши ръководни позиции (директор, вицепрезидент и др.) е 32,2% през 2023 г. с близо 10 процентни пункта по-малко. Жените се справят относително по-добре в индустрии като потребителски услуги, търговия на дребно и образование. Строителството, финансовите услуги и недвижимите имоти представляват най-трудните сфери за амбициозни жени лидери. През последните осем години делът на жените, наети на ръководни позиции, непрекъснато нараства с около 1% годишно в световен мащаб.

Източник снимки: : istock

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
Какво е "Beer.js Summit 2025" ?🤩👀
Кой уби най-ужасяващия убиец в света?!😱
Еми 2025: Кои са фаворитите на екрана?
Извънземно?! Тайнствен обект падна в двор👀💥
Главният изпълнителен директор на ChatGPT с призив към пристрастените ползватели!👀
Магията се преражда: новият свят на Хари Потър започва!
Как най‑големият самолет в света оцеля след руската атака!
Какво се случва в тялото ти след като спреш да пушиш?🧐
Гримьорката Анита Ташева за "Игри на волята" и летните тенденции в грима🤩🥰
Коя страна постави нов световен рекорд за скорост на интернет?!😱
Тейлър Суифт с концерт в България?
Космическо злато на стойност 10 000 000 000 000 000 000 $?
Най‑голямото парче от Марс в света отива на търг?!
📰 Травма и шок: Жената, която откри, че е спала с брат си след ДНК тест! 😱
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Той е пропускал работа 6 години и НИКОЙ не е разбрал?
Откриха древен динозавър под паркинг😲💥
Медицинско чудо: Учени откриха нов орган в човешкото тяло👀💥
Невероятна победа: Българските „лъвици“ стигнаха до световната титла!
Откриха най- старата американска цивилизация!😲💥
Илън Мъск изпраща човек на Марс!😲💥
Бръмбари-киборги ще участват в спасителни акции😲💥
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Представиха най- тясната кола в света!👀🚗
Режисьорът на „Властелинът на пръстените“  започва процес по възкресяване на изчезнал вид😲👀
Ралица Паскалева и Павел Николов се впускат в екстремното приключение “Игри на волята”🤩💥
Робот извърши самостоятелно операция в реални условия!🤖💥
Краят на Call of Duty! Защо геймърите са недоволни?! 👀
16 000 за един ден?!Ето как!🤩💥
DC пренаписва легендата: Време е за новия Супермен🤩
Защо Джъстин Бийбър предизвиква тревожни реакции в социалните мрежи👀