Илoн Мъск ще подаде оставка като изпълнителен директор на Twitter, ако намери кой да го замести. Въпреки това той щял да взима някои от ключовите решения за платформата, обяви милиардерът в пост в социалната мрежа.
"Ще подам оставка като главен изпълнителен директор, веднага щом намеря някой, който е достатъчно глупав да приеме тази работа! След това просто ще управлявам екипите, които се занимават със софтуера и сървърите", написа Мъск в Twitter.
Междувременно сто уволнени служители на Twitter са подали искове срещу компанията. Сред тях са неправомерно уволнение, неизплащане на обезщетения и умишлено освобождаване на жени.
Twitter уволни около 3700 души в началото на ноември като мярка за намаляване на разходите. Тя беше предприета от новия собственик Илън Мъск, който плати 44 милиарда долара за социалната мрежа.

Междувременно стана ясно, че Мъск е поканен да дойде в Европейския парламент, за да участва в публична дискусия, засягаща Twitter, предаде ДПА, позовавайки се на писмо, с което се е запознала.
В поканата към Мъск се казва, че не бива платформата "неволно да се превръща в катализатор на езика на омразата, за намеса в избори и невярна информация".
Писмото е с дата 19 декември и е подписано от председателката на Европейския парламент Роберта Мецола. В него американският милиардер е поканен лично да участва в "открита публична размяна на мнения".
След като приключи с придобиването на Twitter, Мъск неведнъж бе предупреждаван от Европейската комисия, че влиятелната му социална медия ще трябва скоро да изпълни техническите регулации на ЕС, които ще влязат в сила от януари 2024 г. След като Мъск въведе неясни правила за популяризиране на линкове към други социални медии, комисарят по вътрешните пазари Тиери Бретон вчера написа в Twitter, че "платформите не може да продължават рязко да променят политиките си". Внимание привлече и непоследователният подход на Мъск към публикуваното съдържание.
Законът за цифровите услуги (DSA), който ще влезе в сила през февруари 2024 г. определя задълженията на технологичните и интернет компании и изисква от тях да предприемат бързи действия срещу незаконно онлайн съдържание, като речта на омразата и дезинформацията, и въвежда протоколи за блокиране на разпространението на вредно съдържание при кризи, като пандемията от COVID-19.
Изображение: Getty Images