Харчим все повече за пътувания и развлечения, въпреки инфлацията, която повиши сериозно цените на стоките и услугите у нас, сочи статистиката.
За разлика от миналото лято, потребителите у нас повишават разходите си за свободно време преди сметките през зимата да изядат доходите им. Как да планираме бюджета си през есента, за да не излезем „на червено” в края на годината, на този въпрос търсят отговор от NOVA.
Заради допълнителните харчове в края на годината тази есен може да се окаже истинско изпитание за бюджета на всеки от нас, категорични са и финансовите експерти.
„Лятото обикновено е сезонът, в който си позволяваме малко повече волност – почивки, забавление, преживявания. Ако не сме го планирали добре, може да го приключим на „червено” или с разходи, които не можем да покрием”, коментира Райна Миткова от Асоциацията за управление на вземанията в България.
Преди сметките за зимата да дойдат, това лято потребителите харчат доста повече от предишното за почивки, забавления и пътувания, показват данните на Националния статистически институт.
Watch on TikTok
1 172 400 българи са почивали през второто тримесечие на годината, като 79,2 процента от тях са предпочели отдих у нас, 16,7 процента от сънародниците ни са пътували зад граница, а едва 4,1 процента са имали възможност да съчетаят ваканция както в България, така и зад граница.
Това сочат оповестените данни на Националния статистически институт изготвени на база проучване, цитирано от pariteni.bg.
А ето и какво е „златното правило“ за всички от Gen Z, които искат да спестят пари:
- 50% от месечните ни приходи трябва да отделяме за неща от първа необходимост като кредити, битови сметки и храна.
- 30% от месечния доход можем да заделим за развлечения и покупки като дрехи и вещи
- 20% от месечния доход специалистите съветват да се спестяват
Източници: