TikTok е мястото, в което се зараждат много трендове и течения при новото поколение. Всичко, което е одобрено от аудиторията на приложението, се превръща в повсеместно явление. Именно така се заражда и движението de-influencing.
De-influencing е точно обратното на influencing - влиянието, което инфлуенсърите се опитват да окажат върху всички нас. С други думи това е движение, което насърчава да не купуваме/ използваме даден продукт или услуга, като се изтъкват и резонни причини за това.
Използвайки социалните мрежи, ние ежедневно сме приканвани да купуваме ли купуваме. Всеки втори пост на инфлуенсърите е с цел реклама, а това се усеща особено много при родните интернет звезди. Истината е, че когато инфлуенсърите се изхранват благодарение на реклами, те не казват това, което мислят, а това, за което им плащат да кажат. По този начин обикновеният човек трудно може сам да определи кое си наистина заслужава и кое не.
#deinfluencing натрупа повече от 127 милиона гледания в TikTok (към 10.02) и насочва вниманието към важни теми като консуматорството и осъзнатия начин на живот. Във видеата потребителите споделят за продукти, които са купили заради инфлуенсърите, а всъщност са се оказали много разочароващи попадения.
Watch on TikTok
44% от поколението Gen Z правят покупки въз основа на препоръки от влиятелни лица, докато само 26% от общото население са купили нещо, предложено от влиятелни лица, според Marketing Dive, цитирани от Today.com.
Според TikTok експертът Марина Мансур, създаването на такова движение е началото на края на мързеливия инфлуенсър маркетинг и това е добра новина за всички.
Изображение: TikTok