Няма съмнение - подкастите са супер viral и почти не се сещаме за човек, който да не слуша поне 2-3 с интерес. И като цяло сме големи фенове на формата - какво по-хубаво от това човек да може да представи своите мисли и идеи, да интервюира интересни хора и да!
Ако имате идея за подкаст, ние ви предлагаме няколко стъпки, с които той може лесно да достигне професионално ниво и бързо да започне да се монетизира. Ето и какво трябва да направите:
Виж още: Нова звезда на хоризонта: Ерик Седеньо блесна в TikTok с боядисване на дрехи
1. Започнете с идеята
Duuuh! Но, не, сериозно! Трябва да имате идея какво ще правите. Спрете се на нещо конкретно - може би нещо, в което сте добри или нещо, което ви интересува. По принцип е хубаво да дадете воля на въображението и креативното във вас, но за всеки случай имайте някои опорни точки, нещо като мини сценарий, по който да се движите всеки път, когато говорите пред микрофона.
2. Инвестирайте в техника
Ами... няма как да направите подкаст без да имате адекватна техника за това. Разбира се, че можете да говорите и на микрофона на лаптопа си, но ако четете този текст, със сигурност сте слушали неедин подкаст и знаете каква е конкуренцията. А тези неща правят впечатление! Затова не е лошо да инвестирате поне в добър микрофон и слушалки. Така ще намалите и работата си по-късно, когато редактирате записа.
Виж още: Печелят колко?! Модел на крака и още странни, но доходоносни професии
3. Просто го направете!
Колкото и да се готвите, каквото и да правите, ако не седнете и не запишете един подкаст, никога няма да имате... ами, подкаст! Ако ще правите интервю с някого, първо го подгответе с примерни въпроси и теми, които ще засегнете. Факт е, че подкастите са доста свободен жанр, но все пак трябва и събеседникът ви да е подготвен.
4. Редактирайте
Никой не обича да слуша безкрайно "ъ-ъ-ъ", докато слуша подкаст, вие също със сигурност не обичате да го чувате. Затова ще ви трябва някакъв софтуер, с който да изрежете досадните част и например да монтирате звукови ефекти във файла. Може да си направите и някакво интересно интро. Съвет: не се хвърляйте върху скъпите и платени софтуери, пробвайте първо с безплатните налични.
Виж още: ТЕСТ: Ти си истински пътешественик, ако познаеш ли столиците на тези държави
5. Публикувайте
Няма как идеите и мислите ви да достигнат до хората, ако не ги публикувате в платформите или в YouTube например. Колкото повече, толкова повече! Тук обаче следва трудното - търпението! Защото няма как да станете добър подкастър с първия епизод. Трябва постоянство, отдаденост и желание. Успех!
Изображение: iStock