Както и да звучи на различните езици думата "комар", асоциациите ни са все едни и също - ухапвания и сърбеж, продължаващ с дни. Да не говорим за деликатното жужене нощем около ушите ни. Но въпросът, който рядко си задаваме, е какво е случва, когато комар ни ухапе и защо ни сърби чак толкова много? На втория въпрос отговорът донякъде е изняснен - причината е в слюнката на комара. Но нека разгледаме и първия!
Виж още: Невероятните ползи от авокадовото масло, които ще ви накарат да си го вземете веднага
Изследване показва, че един комар се нуждае от 4 минути, за да се нахрани с кръв. Проблемът обаче е, че неговата жертва би усетила болка и би убила насекомото преди то да се нахрани. Слюнката на комара обаче има вещество, което кара кожата ни да изтръпва. Така ние не усещаме ухапването. А то може и да не е само едно! Комарите "изследват" мястото, на което кацат и може да ни прободат няколко пъти, докато намерят идеалното за тях място с перфектния кръвоносен съд.
Виж още: Есенно отслабване: мазнините, които ще ни помогнат в борбата с килограмите
Веднага щом намери вената или капиляра ни, комарът отново пуска от своята слюнка. Тя съдържа над 100 вида протеини, които служат за различни цели. Една от тях е да пречи на кръвта ни да се съсирва. По този начин храненето на комара се улеснява.
Именно част от тези протеини са и причината да ни сърби, след като комарът вече е отлетял от нашата кожа. Тялото ни реагира като при алергия. Зачервяване, подуване, сърбеж. Винаги първите ухапвания за сезона са по-тежки от последвалите ги.
Виж още: ТЕСТ: Какво те тревожи във връзката ти според зодията?
Защо комарите предпочитат някои хора, а сякаш избягват други? Изследване твърди, че те се привличат по-силно от миризвата на някои тела. Ако и вие сте сред тези хора, винаги имайте в себе си репелент. Ако не искате такъв, закупен от аптека, може да използвате масло от евкалипт.
Изображение: iStock