По творбата "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски писаха тази година зрелостниците на първия задължителен изпит по български език и литература 📚.
За зрелостниците, избрали да пишат есе на матурата, темата беше "Мълчанието - сила или безсилие" 🤔.
По-голямата част от мненията гласят, че дванадесетокласниците изобщо не са се затруднили на матурата 📝. Било им е лесно и са много доволни от темите за есе и интерпретативно съчинение 😊. Дали е така наистина? 🤷♂️
Оказва се, че по международните стандарти сме за тройка на матурата по български език 🎓. 50% от включилите се в кампанията за грамотност „Животът няма „аУтокорект“, която „Как се пише?“ организира в помощ на зрелостниците, не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език ❌. Това показва анализът след края на инициативата, в която участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти 👨👩👧👦.
Средният резултат на правилните отговори на въпросите, свързани с правопис, е 54 на сто, а при граматичните задачи – 57% 📊. Това по международните стандарти за езикови тестове се равнява на оценка, близка до кръглата тройка, докато у нас прагът за вземане на изпита е едва 30 на сто верни отговори, коментират крайно тревожните си наблюдения организаторите ⚠️. Тази тройка обаче си я пишем на цялото общество, защото се неглижира спазването на стандарти и критерии, и то на всички равнища, смятат те 🏫.
В продължение на 50 дни в една от най-актуалните сред Gen Z социални мрежи – Threads, се публикуваха задачи и правила в първото по рода си дигитално помагало 📱. То беше насочено специално към завършващите дванадесетокласници и повишаване на резултатите от държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература 🎯.
Целта на начинанието беше този нестандартен допълнителен ресурс за подготовка да подпомогне работата в клас на учителите, за да се преодолее непрекъснато падащото равнище на грамотност сред младежите 🎓. Една от ясните индикации за главоломния спад е, че миналата година средният резултат слезе под 4,00, а слабите оценки бяха почти 18% 😱.
Път към промяната 🛤️
Създателите на помагалото се надяват, че въпреки нерадостните констатации за равнището на грамотността, то е подкрепило тези, които са осъзнали нуждата да подобрят знанията си и са го използвали 🙏. На всички езикови задачи в рамките на кампанията се даваха отговори и обяснения, а също така бяха посочвани статии в сайта „Как се пише?“, където се разясняват конкретните правила 📖.
Дигиталното помагало успя да се интегрира безпроблемно в контекста на Threads и младите хора там го припознаха и започнаха активно да го използват, споделят наблюденията си инициаторите 📲. Интересните визуални материали – и онлайн, и в градската среда, които бяха използвани, привлякоха вниманието на обществото и помогнаха да започнем разговор за проблема на национално ниво, убеден е Иван Ланджев 🗣️. „Помагалото таргетира самите зрелостници, но диалогът за грамотността и успеха от матурите е, разбира се, много по-обширен. И каузата е на всички“, казва той 🌍.
Начинанието се радва на подкрепа от публични личности с многобройните споделяния, споменавания, статуси от известни журналисти, инфлуенсъри, артисти и писатели 🌟. Ключов творчески материал в кампанията беше провокативно видео с участието на Михаил Билалов, което събра 1 милион гледания в различните платформи, а зрелостниците го разпространяваха и под формата на забавни и креативни мемета 🎥.
Във всекидневните анкети се включваха голям брой участници, който достигна до 3500 за някои от упражненията – сериозно число, като се има предвид колко трудно се провокира активност по отношение на грамотността напоследък 📈.
Какво грешим най-много? ❓
Едно от най-плашещите наблюдения в рамките на инициативата, което, за съжаление, не е изненада, е, че избягваме да се ангажираме с решаване на сложни задачи 🚫. Това става много ясно видимо, ако погледнем участието в анкетите, обясняват те 📋. Когато верният отговор в задачата се избира само от четири отделни думи, се включват значителен брой потребители в социалната мрежа 🌐. Ако обаче има четири отговора, всеки от които е цяло изречение, броят на участниците спада с три четвърти 😕. Неспособността да се осмисли изречението и липсата на концентрация се потвърждават от факта, че много често участниците в анкетите не забелязват частицата НЕ, изписана с главни букви, която индикира, че се търси в кой от посочените отговори няма грешка ❌.
Прилагането на пунктуационната норма е крайно разколебано и е трудно да се откроят конкретни правила, които не са научени 📌. При правописа положението е сходно, но могат да се дадат някои примери 📋. 42% от анкетираните например не знаят, че думата порасна се пише без „т“, 76 на сто не са наясно с правописа на заимствам и добавят едно излишно „в“ отпред 📝. 51% смятат, че се пише маниЯк вместо правилното маниАк 🤦♂️.
Само 30% от хората знаят, че трябва да се членува първата дума в съставно собствено съществително име, например в изречението Министерският съвет прие решение 🤔. При граматичните правила се забелязва и неяснота относно правилната употреба на деепричастията 📚. Сериозно затруднено е усвояването на правилата за използване на бройната форма (десет автомобила, но десет приятели), което се вижда и от статистиката на сайта „Как се пише?“ – те са търсени по-често от тези за пълния и краткия член например 📊.
За да станат знанието и грамотността отново ценени, за да повишим бала и да спрем да сме тройкаджии като социум, трябва всеки да направи нещо в своята сфера на влияние – независимо дали това е семейната среда, училището, работното място или публичните изяви, смятат организаторите 💪. Колкото повече авторитетни и популярни личности се включат в общата ни кауза, толкова по-голяма вероятност имаме за успех 🌟.
Източници:
Как се пише 📘
DarikNews 📰