Всички вероятно сме попадали на хора, които по някаква причина се взират в нас. Особено сегашното Gen Z поколение не се притеснява да гледа някого продължително, без дори да има причина за това. Ние, като хора, нормално започваме да се чудим какво не е наред, след като някой толкова продължително не откъсва поглед от нас. Това е някакъв вид наша самозащита, тъй като изначално приемаме взирането за нещо негативно. Не допускаме, че някой човек може да ни гледа, тъй като примерно ни харесва или е впечатлен от нещо.
@ezravazquez_ For my social anxiety frans 🖤 #socialanxietytips #selfconfidence #selfgrowth ♬ Unholy - Sam Smith & Kim Petras
Възприемаме се като заплашени, ако някой не спира да се взира в нас. Именно поради тази причина, даден екип от изследователи от Училището по психология на Кент, реши да направи проучване от 34 жени и 44 мъже като основната тема бе дали чувството за власт променя реакциите на хората към прояви на доминиране, като например втренчване.
Хората са били разпределени в три различни групи – с ниска, неутрална и висока мощност. Всеки е трябвало да пише за събитие, което го е карало да се чувства така, както отговаря съответната му група. Било е установено, че хората, които пишат за минал опит, в който се чувстват силни, т.е. тези с висока мощност, са по-склонни да се доближат до цели, които ги гледат директно. Това обаче се проявява само ако „нещото“, което ги наблюдава, е човек.
@aniyahmorinia I refuse to beliege they’re staring for any other reasons lmao
♬ original sound - aniyahmorinia
Било е извършено и второ проучване, в което са участвали 103 студенти, от които 76 жени и 24 мъже. Ключовото е било, че целите са извръщали поглед понякога, а от участниците, които са възприемали тези цели като по-ниски, са се доближавали в опит да разберат кой е това. Полът не е имал никакъв ефект в самото проучване. Стига се до заключението, че височината може да бъде ключова в опита на човек да се доближи или да покаже смелост.
Източник: