Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Цзъ Чу, който ще свидетелства днес пред Комисията по енергетика и търговия на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, планира да заяви пред конгресмените, че онлайн приложението за споделяне на кратки видеоклипове, собственост на базираната в Пекин компания ByteDance, е "посветено на защитата на личните данни на своите потребители и не е изложено на влиянието на правителството на Китай".
Шефът на TikTok се очаква да отговори на въпроси на американски законодатели, свързани с влиянието, което социалната мрежа оказва върху по-младите потребители и възможните рискове за националната сигурност на САЩ, свързани с популярната онлайн платформа, основана от китайски предприемачи.
Пред комисията на американския Конгрес Шоу Цзъ Чу ще се придържа към познатия сценарий, който включва твърдения, че TikTok не зависи от базираната в Пекин корпорация ByteDance и не предоставя на китайските власти информация за своите потребители, отбелязва АП. Очаква се високопоставеният мениджър да призове властите в САЩ да не предприемат действия за пълна забрана на онлайн приложението и да се откажат от искането си китайските акционери в компанията, която управлява TikTok, да продадат дяловете си.

Главният изпълнителен директор на технологичната компания заявява, че забраната на онлайн приложението в САЩ ще нанесе вреда на икономиката на страната и на представителите на малкия бизнес, които използват TikTok, за да продават своите продукти, като същевременно ще ограничи конкуренцията на един "все по-концентриран пазар".
TikTok има около 150 милиона потребители в САЩ.
Според бележките, които шефът на технологичната корпорация е подготвил за изслушването си в Комисията по енергетика и търговия, плановете на собствениците на онлайн платформата да гарантират сигурността на данните на своите потребители включват проект на стойност 1,5 милиарда долара, който предвижда информацията от TikTok да бъде съхранявана на компютърни сървъри в САЩ, собственост на американската корпорация Oracle. Предвижда се да бъде дадено правото на външни експерти да проверяват "изходния код", на базата на който е създадена онлайн платформата.
"Нито една от другите технологични компании, които управляват социални мрежи или онлайн платформи за забавление като TikTok, не предоставя подобно ниво на достъп и прозрачност", казва Шоу Цзъ Чу.
Роденият в Сингапур 40-годишен бизнесмен е категоричен: "Позволете ми да заявя категорично: ByteDance не е агент на Китай или на някоя друга държава".
Изображение: Getty Images; Източник: БТА