1. Неочаквано откритие в дълбините
През 2000 година, по време на рутинно проучване за замърсяване в залива Кхамбат, Индия, учени от Националния институт по океанска технология (NIOT) откриват нещо изумително: структури, наподобяващи древен град, потънал на около 120 фута под морското равнище. Този район, наречен Културен комплекс на залива Кхамбат (GKCC), се простира на повече от пет мили и съдържа останки, които могат да променят разбирането ни за ранните цивилизации.
2. Артефакти, които разказват история
Сред откритите предмети са керамика, скулптури и дори човешки останки, включително кости и зъби. Радиовъглеродното датиране на тези артефакти ги поставя на възраст около 9 500 години, което ги прави по-стари от известната цивилизация на Индската долина, която процъфтява между 2600 и 1900 г. пр.н.е.
3. Предизвикателство за установените теории
Откритието поставя под въпрос досегашните представи за началото на организираните човешки общества. Според главния геолог на NIOT, Бадринариян Бадринариян, находката предполага съществуването на напреднала "майчина култура", която е процъфтявала в края на последната ледникова епоха и е била залята от покачващите се морски нива преди записаната история.
4. Възможна връзка с древни митове
Интересно е, че много древни религиозни текстове и митове споменават за велики наводнения и изгубени цивилизации. Откритието в залива Кхамбат може да предостави археологически доказателства, които подкрепят тези истории, като например мита за Атлантида или други потънали градове.
5. Бъдещи изследвания и значимост
Въпреки вълнуващите находки, учените подчертават необходимостта от допълнителни изследвания, за да се потвърди естеството и значението на откритията. Ако се установи, че това наистина е древна цивилизация, това може да промени разбирането ни за развитието на човешките общества и да отвори нови глави в историята на човечеството.
🔗Източници: