Ако се опитате да създадете и поддържате романтична връзка с някой, който е отбягваща личност или има пълно разстройство на личността, известно като Избягващо разстройство на личността, което е срещано при Gen Z поколението, преживяването може да бъде изключително разочароващо и незадоволително, но първо е важно да се изброят симптомите на този предизвикателен стил на личност.
• Избягва професионални дейности, които включват значителни междуличностни контакти поради страх от критика, неодобрение или отхвърляне.
• Не желае да се обвързва с хора, освен ако не е сигурен, че ще бъде харесан.
• Проявява сдържаност в интимните отношения поради страх да не бъде засрамен или осмиван.
• Потиска се в нови междуличностни ситуации поради чувство на неадекватност.
• Гледа на себе си като на социално неспособен, лично непривлекателен или по-нисш от другите.
Хората с отбягваща личност, независимо дали са мъже или жени, често преживяват връзките като стресиращи и емоционално изтощителни.
Какво се случва, когато избягващата личност изпитва отрицателни емоции или е принудена да признае отрицателните емоции в своя партньор?
Те се оттеглят и изолират, участвайки в това, което клинично се нарича форма на поведение на дистанциране. Те участват в явни опити да се отделят от партньора и емоционалното съдържание, като избягват физическа близост; избягват дълбок разговор; изолиране в определена част от обща къща или апартамент; често отказват да поемат бъдещ ангажимент; не казват "Обичам те"; ходене пред или зад партньора, когато вървят заедно; и често участие в пристрастяващо поведение под формата на пристрастяване към секс, порнография, хазарт или вещества, за да избягат напълно от емоционален конфликт или сложност.
Основната ориентация на избягващата личност е да разчита на себе си и да избягва всякаква истинска зависимост от друг човек, независимо дали този човек е приятел, член на семейството или романтичен партньор. Тези индивиди функционират възможно най-автономно в живота. Важно е да се отбележи, че те не само не искат да зависят от вас емоционално, но също така не искат вие да зависите от тях твърде много емоционално.
Огромното мнозинство от хора биха намерили връзката с такъв индивид за разочароваща и силно незадоволителна. Ако искате партньор, с когото се чувствате емоционално свързани и част от екип, избягващата личност вероятно не е за вас. Но ако сте изключително независими, нямате нужда от много емоционално споделяне или комуникация, може да сте в състояние да имате задоволителна или полузадоволителна връзка с тях.
Източник: www.psychologytoday
Източник снимки: istockphoto