Фалшивите новини се превръщат във все по-забележимо световно явление, а социалните медии улесняват разпространяването на недостоверна информация. Поради липсата на опит представителите на Gen Z са хората, които най-често биват заблудени. Подобни статии могат да имат много различни източници, а една от основните мотивации е привличането на кликвания, което означава повече приходи за сайта. Обикновено в тях има доза истина, около която се развихря въображението на журналиста. Залага се на провокиращи заглавия, които карат читателя не само да прочете статията, но и да повярва, че информацията е истинска.
Всеки път, когато сърфирате в интернет, вие сте бомбардирани от снимки, статии, връзки и видеоклипове, които се опитват да разкажат тяхната история. За съжаление, не всички от тези истории са верни. Понякога целта е да щракнете върху друга история или реклама на собствения им сайт, друг път да разстроят хората по политически причини. Тези истории се разпространяват бързо и резултатът е … фалшиви новини.
Ето няколко съвета как да разпознавате истинските от фалшивите новини:
1. Проверете източника
Вижте уебсайта, откъдето идва историята. Изглежда ли истинско? Добре ли е написан текстът? Има ли различни други истории или това е само една история? Фалшивите новинарски уебсайтове често използват адреси, които звучат като истински вестници, но нямат много истински истории по други теми. Ако не сте сигурни, щракнете върху страницата „Относно“ и потърсете ясно описание на организацията.
2. Внимавайте за фалшиви снимки
Много фалшиви новини използват изображения, които са фотошопирани или взети от несвързан сайт. Понякога, ако просто погледнете внимателно изображение, можете да видите дали е променено.
3. Проверете дали историята я има и на други места
Вижте дали историята, която четете, е на други новинарски сайтове, които познавате и на които имате доверие. Ако го откриете на много други сайтове, вероятно не е фалшив (въпреки че има някои изключения), тъй като много големи новинарски организации се опитват да проверят източниците си, преди да публикуват история.
4. Потърсете други знаци
Има и други техники, които използват фалшивите новини. Те включват използването на ВСИЧКИ ГЛАВНИ БУКВИ и много реклами, които изскачат, когато щракнете върху връзка. Освен това помислете как ви кара да се чувствате историята.
Ако откриете новина, за която знаете, че е фалшива, най-важният съвет е да не я споделяте. Търсенето на информация по определена тема чрез интернет търсачките може да ви отведе до ненадеждни сайтове. Бъдете внимателни!
Източник: msn
Източник снимки: : istock