2020 година ще остане в историята за началото на този век, като една от най-трудните до този момент. Една година, която за първи път в най-новата ни история ни сблъска с пандемия, покорила целия свят. За съжаление, наред с всички останали проблеми, България се раздели с много бележити нашенци, оставили дълбока следа в културата, спорта, медиите, медицината и много други сфери.
През годината се разделихме и с емблематични личности, оставили диря. Ето само част от известните българи, с които за жалост се разделихме, но ние винаги ще помним.
Тази година се разделихме със световноизвестния Христо Явашев - Кристо – българинът, който впечатли света. Той се прослави с оригиналните си художествени инсталации, опаковащи с плат различни предмети – от пишеща машина и телефон до цели сгради, острови и дори крайбрежие. Негови работи са опаковането на сградата на Райхстага в Берлин и на Пон Ньоф – най-стария мост в Париж, опъването на 38-километрови платнени завеси в Калифорния и разполагането на платнени портали в Сентръл парк в Ню Йорк, плаващите кейове и още десетки инсталации.
На връх Великден загубихме известния телевизионен водещ Милен Цветков, който загина при жестока катастрофа, пометен от дрогиран шофьор на столичен булевард. Милен бе един от големите професионалисти в професията. Дълги години води "Здравей, България", като така се превърна в една от емблемите на родния екран. Бе известен не само със своя професионализъм, но чувство за хумор.
През март загубихме големия джаз музикант Симеон Щерев. Отиде си и големият композитор Иван Стайков, автор на музиката в емблематични филми като „Господин за един ден“ и „Да обичаш на инат“. За съжаление загубихме и голямата поетеса Миряна Башева, автор на текстовете на песни-хитове като „Нека да е лято“, „Безнадежден случай“, „Събота, късен следобед“. Всички помним стиха "Ако до всяко добро същество застане поне още едно..." от песента „Дано“.
През септември след тежък инсулт почина бизнесменът и организатор на конкурса Miss Playmate Христо Сираков. Той бе известен с бохемския си начин на живот, любов към красивите жени, но също притежаваше чудесно чувство за хумор и добър бизнес нюх.
През годината театърът загуби актьорите Вълчо Камарашев, Васил Стойчев, дългогодишния директор на Народния театър проф. Васил Стефанов, легендата на българската пантомима Николай Ганчев – Руди. Отиде си и известният теоретик на киното проф. Неделчо Милев.
С коварната болест на 2020 не успяха да се преборят световноизвестният оперен певец Камен Чанев, депутатът от ОП Валентин Касабов, генералният директор на БТА Максим Минчев, членът на Висшия съдебен съвет Евгени Диков, известният билкар д-р Милко Тошков, борецът Николай Щерев, създателят на джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев, предприемачът и издател на сп. „Мениджър“ Васил Мирчев.
За огромно съжаление битката с COVID-19 загуби и Димо Стоянов - вокалистът на P.I.F. Групата P.I.F. е създадена от Димо Стоянов и Иван Велков през 1992 във Варна под името „Resemblence“. В този период музиката им е на английски език и основните им изяви са в Унгария. От 1999 свирят в София под името P.I.F. (Patriots In Fashion). През 2000 издават дебютния си албум П.И.Ф., който се радва на голяма популярност и съдържа някои от най-известните им песни: Приказка, Колело и Пътуване. Този албум им носи и наградата на MM за албум на годината.
В края на годината си отиде и друг наш сънародник, прочул България – световноизвестният кардиохирург проф. Александър Чирков, който направи първата у нас и на Балканите трансплантация на сърце.
Изображение: