🔗Двама учени очевидно вече са постигнали „пътуване във времето“ преди 53 години, използвайки теорията на Алберт Айнщайн. Това е нещо, което е завладяло въображението на много научнофантастични филми и моменти от поп културата. Но идеята за пътуване във времето винаги е изглеждала като нещо напълно измислено.
🔗 Всичко това обаче можеше да се промени, след като учените разкриха, че вярват, че в крайна сметка това може да е теоретично възможно. Kато се има предвид това, може би е най-добре да отложите още с опаковането на куфарите си - тъй като не е толкова вълнуващо, колкото "Завръщане в бъдещето" и "Интерстелар". В действителност това е много по-малко приключение и много повече теоретична физика.
🔗Според НАСА всеки на Земята в момента пътува „във времето“, което е със скорост една секунда в секунда. Следователно, ако някой можеше да пътува по-бързо от тази скорост на времето, той технически би бил пътешественик във времето. И тази теория е датирана чак до формулирането на специалната теория на относителността на Айнщайн през 1905 г.
🔗Една изключително опростена версия на аргумента на Айнщайн гласи, че скоростта, с която тече времето, зависи както от заобикалящата ви среда, така и от скоростта, с която пътувате, като колкото по-бързо пътувате, толкова по-бавно преживявате времето.
🔗Тази теория по-късно ще бъде тествана от учените Джоузеф Хафеле и Ричард Кийтинг, които търсят начин да докажат това забавяне на времето- разлика в изминалото време на два различни часовника- през 1971 г. За да проведат експеримента, двойката зареди четири свръхпрецизни атомни часовника на два различни самолета, летящи в различни посоки.
🔗След това часовниците бяха сравнени с други часовници на земята, като тези на борда на полета, движещи се срещу въртенето на Земята, губят около 59 наносекунди време в сравнение с часовниците на Земята. Междувременно часовниците на борда на самолета, движещ се с въртенето на Земята, се движеха по-бързо и от двата, печелейки около 273 наносекунди, което означава, че по същество са преживели пътуване във времето.
🔗Тази теория може да се приложи и към астронавти, които прекарват продължителни периоди от време на борда на Международната космическа станция, като американският астронавт Скот Кели се завръща на Земята малко по-млад от своя близнак Марк поради скоростта, с която се движи в орбита. Не е съвсем DeLorean, който достига 88 мили в час и излита към друго време, но вижте, предупредихме ви, че пътуването във времето в реалния живот няма да е толкова вълнуващо, колкото се снима във филми и телевизия.
Източник: UNILADTECH
Източник снимки: : istock