Въпреки че солта е "хиламайска", розовата сол най-често произхожда от Пакистан. Става въпрос за вид сол в красив цвят, често наричана по-здравословна алтернатива на трапезната сол.
Истината обаче е, че въпреки че хималайската розова сол има високо съдържаие на някои минерали, то не е чак толкова високо, че консумацията ѝ да доведе до някаква промяна в тялото ни. Има обаче някои митове, които следва да бъдат развенчани, когато говорим за хималайската сол.
Виж още: Как да бъде здравословното хранене и евтино? Някои безценни съвети
Има доста твърдения, свързани с ползите за здравето, идващи от консумацията на розовата сол, които не са подплатени с проучвания. Въпреки това обаче е ясно, че тя съдържа доста по-малко натрий, пише Verywellfit. Ако в 1/4 лъжичка трапезна сол има 581 мгр. натрий, то в хималайската съдържанието му е 388 мгр.
Виж още: Природните алтернативи на шампоана, с които да си спестите химията
Освен това хималайската сол съдържа минерали и елементи, които обикновената сол не съдържа. Става въпрос за магнезий, калций, калий. Въпреки това, трябва да консумирате наистина много хималайска сол, за да си набавите дневната нужда от тези минерали. Става въпрос за едва 1% от дневните ви нужди. За да си набавите 6% от тези минерали, трябва да поемете близо 5 лъжици хималайска сол.
Виж още: Книгите, които трябва да прочетем през септемвр
Факт е, че многото сол може да ви създаде проблем - най-вече с кръвното налягане. Но, ако имате проблеми с щитовидната жлеза, обезателно се консултирайте с вашия ендокринолог за това каква сол е най-добре да консумирате.
Източник thumbnail: iStock