Няма човек, който да не изпитва страх 😱, а индикациите за това са ускоряване на пулса 💓 и повишено изпотяване 💦. Много учени обаче се опитват да разкрият повече за това, което се случва с тялото при подобни преживявания. Страхът е емоционален отговор на известна, определена заплаха и обикновено се смята за неприятна емоция. Някои хора обаче правят всичко възможно, за да я предизвикат - например със скачане от самолет ✈️ или с бънджи 🪂, със страшни филми 🎥. Това е особено присъщо за представителите на Gen Z, които изпитват нужда от силни усещания. На първо място трябва да е ясно, че чувството на страх помага не само на хората да оцелеят. То съществува и при животните 🦁, които заради него бягат и се крият от по-големите и хищни зверове в природата.
Но въпросът е: какво причинява реакцията на страх в нашите тела и мозъци? Тогава честотата на дишане и сърдечната честота се ускоряват, периферните кръвоносни съдове се свиват, а централните кръвоносни съдове около жизненоважни органи се разширяват, за да осигурят място за кислород и хранителни вещества. Освен това мускулите стават по-стегнати, причинявайки пилоерекция, която всички познаваме като настръхване 🐔. Повишават се и нивата на глюкоза в кръвта, на калций и на белите кръвни клетки.
Как да отговорим на страха - с борба или бягство 🏃♂️, започва в амигдалата, която представлява бадемовидно тяло в мозъка 🧠. Това е малък пакет от неврони, който е част от лимбичната система и играе важна роля в обработката на емоциите, включително страха. Амигдалата участва в разпознаването на гневно лице и враждебен език на тялото, служи за аларма, когато пчела бръмчи около нас 🐝, посочва ни от коя посока идват колите 🚗 – с други думи, нещата, от които хората трябва да бягат, но и онези, към които трябва да гледат, да присъстват и да си спомнят.
Амигдалата сигнализира на хипоталамуса, който след това активира хипофизната жлеза - мястото, където нервната система се среща с ендокринната (хормоналната) система. След това хипофизната жлеза освобождава адренокортикотропни хормони (ACTH) в кръвта, а надбъбречната - епинефрин (адреналин) и други катехоламини, които намаляват активността на червата, което обяснява усещането за "пеперуди" в стомаха 🦋. Тялото пък освобождава кортизол в отговор на ACTH, което причинява повишаване на кръвното налягане, кръвната захар и белите кръвни клетки.
Слухът 👂 и зрението 👀 могат да бъдат намалени поради тези хормони. Освен това може да ви се насълзят очите или да се разширят зениците, както и да усетите сухота в устата.
Мнозина бъркат страха с фобиите, но трябва да се знае, че това са две различни неща. Възможно е обаче страхът да се превърне във фобия, когато пречи на качеството на живот. Ако започнете да предприемате крайни мерки, за да избягвате вода 🚿, паяци 🕷️, хора и т.н., може да имате фобия. В този момент трябва да помислите за получаване на професионална помощ 💬.
Източник: msn medicalnewstoday
Източник снимки: : istock