Милиардерът и предприемач Илон Мъск беше призован да се яви в съда във Филаделфия по обвинение, че неговото раздаване на милиони долари чрез лотария е незаконно и манипулира избиратели в ключови американски щати. Делото е инициирано от градската прокуратура, която твърди, че раздаването на пари чрез комитета за политическо действие на Мъск представлява „незаконна лотария“, целяща да привлече вниманието на гласоподаватели, особено тези от Gen Z, които са активни в социалните мрежи и търсят алтернативни начини за изразяване на мнение, предаде Reuters.
Според информацията, Мъск е обещал да раздава по един милион долара всеки ден на регистрирани гласоподаватели, които подписват онлайн петиция в подкрепа на свободата на словото и правото на носене на огнестрелно оръжие. За да се включат в лотарията, участниците трябва да споделят лични данни, което, според прокурорите, е опит за влияние върху избирателите в щати като Пенсилвания. Специално за Gen Z, привлечени от подобни онлайн кампании, такава лотария би могла да окаже сериозен ефект върху решенията им, предупреждават правни експерти.
От своя страна, привържениците на Мъск твърдят, че инициативата му е израз на политическа свобода и желание за социално включване на младите в изборния процес. Политически анализатор от New York Times отбелязва, че подобни инициативи, макар и да не са типични за традиционната политическа сцена, „са мощен начин за привличане на младите, включително Gen Z, и може да преосмислят връзката между политическите дарители и избирателите“.
Billionaire Elon Musk will hold a $1 million daily lottery for registered voters in battleground states who sign his petition supporting free speech and the Second Amendment.
— AZPM (@azpublicmedia) October 24, 2024
Could Musk face legal trouble for his lottery? Here's what experts say: https://t.co/SMTK6vLghj
Експерти, интервюирани от Washington Post, казват, че правният въпрос е двусмислен. От една страна, федералните закони забраняват заплащането на гласоподаватели за регистрация за избори, но, от друга, липсва яснота относно това как се прилагат тези закони в дигиталната ера. Един от експертите посочва, че законите не са адаптирани към ефекта на социалните медии, които привличат особено внимание сред Gen Z, което позволява на кампании като тази на Мъск да имат огромно въздействие върху политическите възгледи на младите.
Мъск, който подкрепя Доналд Тръмп за президент, твърди, че инициативата му не е насочена към купуване на гласове, а по-скоро към стимулиране на общественото участие. Очаква се изслушването му да даде яснота по въпроса дали подобен вид лотарии ще бъдат считани за легитимни, особено когато са насочени към младите и Gen Z, които тепърва оформят своите политически възгледи и имат значително влияние върху бъдещето на американската политика.
Източник: DarikNews.bg, New York Times, Washington Post
Източник снимки: : gettyimages