Всеки човек на тази планета е важен и може да допринесе за нейното спасение.
Ето какви конкретни действия може да предприеме Gen Z за спасяването на планетата.
1. Пийте без пластмасови сламки, тъй като те са голям екологичен проблем. Произвеждат се в огромни количества и замърсяват океаните.
2. Използвайте хартиени сламки - въпреки че трябва да вземем предвид необходимостта от сламки на хората с увреждания, трябва да се опитаме да избягваме пластмасовите сламки, доколкото е възможно.
3. Боядисайте стените на къщата си в светли цветове, така че слънчевата светлина да се отразява и не е необходимо да включвате светлината до здрач.
4. Консумирайте местни продукти - яденето на местни продукти подкрепя търговията наблизо и дава приоритет на продуктите, които са най-близо един до друг. Мащабният товарен транспорт генерира замърсяване.
5. Да на рециклирането на дрехи - масовото консуматорство замърсява околната среда. Дрехите могат да се използват повторно. Магазините за стоки втора употреба могат да имат както модерна, така и екологична стойност.
6. Потърсете бутилка от незамърсяващ материал и винаги я носете със себе си, за да я напълните с вода. Ще спестите пари и преди всичко ще допринесете за грижата за планетата.
7. Изберете рециклируеми предмети и устойчиви материали - в днешно време предлагането на домакински предмети, които не са направени от пластмаса, е голямо. Пример: четките за зъби имат бамбукова версия.
8. Яжте сезонни плодове и зеленчуци - пренасянето на плодове и зеленчуци от другия край на планетата за задоволяване на капризите ни е причина за екологични проблеми.
9. Опитайте се да намалите консумацията на червеното месо.
10. Промишленото животновъдство вреди на планетата поради тревата, консумирана от животните, и газовете, които отделят. Последните съставляват 9% от въглеродния диоксид, генериран от човешката дейност, 65% от азотния оксид, 37% от метана и 64% от амоняка, според Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (FAO).
11. По-добре си вземете душ, отколкото да пълните ваната. И не се размотавайте, тъй като водата е все по-оскъдна.
12. Може да спестите много вода, ако вземете студената вода преди да вземете душ и след това да я използвате, за да изтъркате пода, след като приключите с душа.
13. Не покривайте радиаторите - важно е да няма предмети или дрехи, които покриват радиаторите. Това би затруднило дифузията на горещ въздух.
14.Голяма част от топлината, генерирана по време на готвене, излиза, когато не слагате капак на тиганите. Освен че ще чакате по-дълго, за да загреете тигана или да заври водата, ще изразходвате повече енергия с по-дълго работещ котлон.
15. Фурната не губи топлина веднага след като я изключите, така че можете да се възползвате от оставащата й топлина, за да завършите това, което готвите.
16. Винаги изключвайте светлините, които не използвате, дори и да е само за минута. Не е вярно, че светването и гасенето на осветлението за кратък период от време увеличава консумацията.
17. Не затваряйте завесите или щорите до падането на нощта, за да можете да използвате електрическата светлина много по-малко време.
18. Изключвайте рутера си през нощта, когато сте извън къщата и всеки път, когато не го използвате. Рутерът всъщност консумира повече енергия от компютър.
19. Ако няма да използвате компютъра два часа, по-добре го изключете.
20. Поливайте растенията сутрин или вечер, за да избегнете часовете на изпаряване на водата от слънчевата светлина.
Източник: 20 Things you can do to help save the planet (msn.com)
Източник снимки: : istock