Модата винаги се е използвала като вид "оръжие", с което да се влияе по един или друг начин. През 50-те години на XX век в Съветския съюз (СССР) модата не се е гледала с добро око. Дори някои са я смятали за буржоазно и западно влияние, макар малко по-късно нещата да се променят до известна степен.
През 1959 г. по улиците на съветска Москва се разхождали изтънчени модели на Диор. Събитие, което се помни и до днес.
Съветските граждани, разхождащи се из ГУМ – главният търговски център в Москва, стават свидетели на нещо сензационно.
Три модела на "Диор", облечени в цветни костюми от висшата мода, гордо крачат из търговския център, помахват на минувачите и позират за снимки.
Ив Сен Лоран застава начело на модната къща "Диор" след смъртта на Кристиан Диор през 1957 г.
През 1959 г. новият ръководител на парижката модна къща организира петдневно модно шоу с 12 модела в Дома на културата в Москва.
Той избира перфектния момент за това. Същата година в СССР се премахва забраната за модни дефилета, както и забраната за носене на "неприлично" за комунизма облекло.
И тъй като СССР години наред съществува в модна забрава, след падането на ограниченията, се взима решението да се върне модата в страната, като за тази цел се сключат договори със западни модни къщи.
Френската модна индустрия процъфтява и марки като "Диор" се превръщат в основните инструменти за отправяне на модни послания към съветските граждани.
Разходка из центъра на града е част от програмата на модното шоу на "Диор" в Москва през 1959 г.
След като повечето от обикновените граждани не биха посетили модните дефилета, те идват при тях на улицата.
Бляскавите модели, облечени в изисканите си тоалети, гордо крачат по московските улици, Червения площад, из местни магазини, пазари и ГУМ.
В обиколката взимат участие три модела, а фотографът Хауърд Сочурек - официалният фотограф на събитието на "Диор" в Москва, ги придружава, запечатвайки момента на лента.
"След модното шоу на "Диор" всекидневникът "Правда" информира, че някои модели дрехи са твърде разголени и къси. Това означава, че не биха пасвали на ниски жени", пише журналистката Светлана Сметанина за седмичника "Московски новини", разказват от Vesti.bg.
Очевидно по това време съветските жени са смятани за ниски и дребни, а на западната мода се е гледало със скептицизъм и недоверие. От снимките обаче си личи с просто око, че жителите на Москва са гледали с голям интерес елегантните дами, облечени в костюмите на "Диор".
Изображение: Getty Images