Продължителните горещини в страната , придружени с червен и оранжев код за екстремно високи температури у нас, причини пожари в такъв мащаб, в който бяха унищожени не само вековни гори, но имаше и пряка заплаха за хората, след като изгоряха десетки къщи в областите Пловдив и Ямбол.
На фона на това, България получи помощ по Механизма за гражданска защита на ЕС – два хеликоптера от Чехия, а през уикенда дойдоха два самолета от Испания, които да участват в гасенето на пожарите. Освен това, Турция, която не е член на ЕС, на добросъседски начала изпрати техника и пожарникари, които помагаха в гасенето на пожарите в Ямболско. А в село Воден, в което изгоряха десетки къщи, започнаха да пристигат фургони за временно настаняване.
В 90% от случаите за пожарите у нас причината е човешка дейност – това включва не само умишлени палежи, но и при боравене с открит огън, искра от селскостопанска техника (например големият пожар в района на Свиленград е тръгнал от косачка).От началото на годината пожарите в страната са над 260 на 60 хил. дка, като само за последната седмица са 50 на площ от 40 хил. дка, посочи вчера на изслушване по темата в Народното събрание премиерът Димитър Главчев.
България е сред страните, които нямат специализирана летателна техника за пожари – ползват се хеликоптери на пожарните, а опитът показва, че подобно на много други страни, заради климатичните промени и изострянето на продължителните екстремни температури трябва да се търсят и самолети. Освен това, важно е да се привлекат качествени млади кадри, които да управляват тази техника. Подготовката на един пилот отнема години, особено ако е на самолет, затова държава трябва да инвестира в поколението Gen Z и да го стимулира да се насочва точно към такива професии.
Източници: