🌍1. Скритият гигант на ръба на Слънчевата система
Астрономите обявиха откритието на нова планета джудже, наречена 2017 OF201, намираща се далеч отвъд орбитата на Плутон. С диаметър около 700 километра, този обект е сред най-големите, откривани в отдалечените части на Слънчевата система. Той обикаля Слънцето по изключително удължена орбита, която отнема приблизително 25 000 години за едно пълно завъртане.
🌍2. Орбита, която предизвиква въпроси
2017 OF201 се доближава до Слънцето на около 45 астрономически единици (AU), подобно на Плутон, но се отдалечава до невероятните 1 600 AU. Тази необичайна орбита предполага сложни гравитационни взаимодействия, възможно с Нептун, Млечния път или дори с далечния облак на Оорт.
🌍3. Предизвикателство за теорията за Планета Девет
Откритието на 2017 OF201 поставя под въпрос съществуването на хипотетичната Планета Девет. Нейната орбита не съвпада с гравитационните модели, които предполагат наличието на такава планета, което може да означава, че нашите разбирания за динамиката на Слънчевата система се нуждаят от преразглеждане.
🌍4. Какво означава това за нас?
Това откритие подчертава колко малко знаем за собствената си космическа "задна градина". Фактът, че 2017 OF201 е била видима само за около 1% от своята орбита, предполага, че може да има още много неоткрити обекти в отдалечените части на Слънчевата система. Това е вълнуващо напомняне, че космосът все още крие много тайни, които чакат да бъдат разкрити.
Източници: