В един от най-напрегнатите сблъсъци между технологични гиганти, Бил Гейтс отправи остри критики към Илън Мъск, обвинявайки го в действия, които могат да доведат до смъртта на милиони деца по света. Причината за това е решението на Мъск, в ролята си на ръководител на Департамента за правителствена ефективност (DOGE), да закрие Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID).
USAID е ключова организация, предоставяща хуманитарна помощ и здравни програми в развиващите се страни. Съкращенията, наложени от Мъск, вече са довели до прекратяване на жизненоважни инициативи, като програмите за превенция на ХИВ в Мозамбик.
Гейтс не пести думи, наричайки действията на Мъск "географски неграмотни" и обвинявайки го в "участие в смъртта на най-бедните деца по света" . Той предупреждава, че тези съкращения могат да увеличат детската смъртност под 5 години от 5 на 6 милиона годишно.
В отговор на кризата, Гейтс обяви, че ще ускори разпределението на своето богатство, планирайки да дари 99% от своите 113 милиарда долара до 2045 година чрез Фондация "Гейтс", която ще бъде закрита след това .
Този конфликт между двамата визионери подчертава дълбоките различия в техните подходи към глобалните проблеми: докато Гейтс се фокусира върху хуманитарната помощ и здравеопазването, Мъск залага на технологични иновации и реформи. Сблъсъкът между тях поставя въпроса: каква е отговорността на технологичните лидери към най-уязвимите в обществото?
🔗Източник: UNILADTECH