🔴Марсоходът Curiosity на НАСА, откри най-големите органични съединения, намирани някога на Марс, те биха могли да сочат признаци на марсиански живот. 👽 Откритието е от скална проба, наречена Cumberland, която всъщност е пробита през 2013 г. в място, наречено Yellowknife Bay- област в кратера на Марс Гейл, за която учените смятат, че някога е била езерно дъно.
🔴Същият регион вече е открил някои интересни минерали в миналото като глина, сяра, нитрати и метан - всички признаци, че някога е могъл да поддържа вида химия, необходима за живота. Този път изследователите откриха дълговерижни органични молекули, наречени декан (C10), ундекан (C11) и додекан (C12). Молекулите бяха идентифицирани от бордовата лаборатория за анализ на проби на Марс (SAM) на Curiosity.
🔴Учените смятат, че тези молекули са продуктите на термично разграждане на по-дълги мастни киселини като ундеканова киселина, додеканова киселина и тридеканова киселина. Това е доста новаторско, тъй като мастните киселини са основни за живота на Земята, образувайки клетъчни мембрани и изпълнявайки други биологични функции.
🔴Въпреки че това не е пълно доказателство за живот, сложността на молекулите е стъпка напред в идентифицирането на среди, които може да са приютили или запазили живота. Това, което наистина направи впечатление на учените, беше, че тези органични молекули имат въглеродни вериги, по-дълги от 12 атома, което е доста необичайно без жив процес.
🔴Повечето абиотични мастни киселини са с къса верига, което отваря възможността за съществуване на молекули с по-дълга верига (може би свързани с живота), но бордовата лаборатория на Curiosity (SAM) може да не е достатъчно напреднала, за да ги открие.
📌ВИДЕО ПО ТЕМАТА 👇
🔴 „Въпреки че абиотичните процеси могат да образуват тези киселини, те се считат за универсални продукти на биохимията, земни и може би марсиански“, пишат учените в Proceedings of the National Academy of Sciences.
🔴Ето защо изследователи, включително д-р Каролин Фрейсинет от CNRS France, която ръководи проучването, казаха, че това откритие добавя още повече тежест към натиска за мисия за връщане на проби на Марс.
„Тези молекули могат да бъдат направени чрез химия или биология“, каза д-р Фрейсинет. „Ако имаме дълговерижни мастни киселини на Марс, те биха могли да дойдат – и това е само една хипотеза – от разграждането на мембраната на клетките, съществувало преди 3,7 милиарда години.“
🔴Междувременно космическият телескоп Джеймс Уеб (JWST) пусна ново изображение, показващо мощни струи газ, изригващи от формираща се звезда. Заедно тези открития демонстрират широкия спектър от процеси, протичащи в нашата вселена - от развитието на органични молекули на близка планета до образуването на звезди в далечни региони на космоса.
Източник: