Според последните проучвания България се нарежда на четвърто място в ЕС по разход за храна. Българите средно даваме по 19% от бюджета си за храни и безалкохолни напитки. И докато това са продукти, от които трудно можем да пестим, има други, за които харчим твърде много без дори да разберем. Става въпрос за малки, но чести плащания, които в края на годината могат да ни впечатлят с обема си. Ето и някои примери:
Абонаментни услуги
Стрийминг платформите, независимо дали са видео или музикални, ни струват средно между 10 и 20 лв. на месец. Това означава, че човек средно дава между 120 и 240 лв. годишно за такива абонаменти. Това разбира се в никакъв случай не означава, че трябва да се откажем от тези услуги, а просто, че те са сред онези разходи, които уж не усещаме на месечна база, но в края на годината могат да ни впечатлят, ако теглим чертата.
Виж още: В края на годината Бербатов трогна сънародниците, показа едно от най-скъпите неща, които притежава
Бутилирана вода
Сайтът Brightside твърде, че средно човек през 2019 г. е дал около 100 долара за бутилирана вода. Проблемът тук не са само парите, но и пластмасата, която се генерира. Чудесна алтернатива е бутилката за многократна употреба, която може да се ползва с години. А водата в България на повечето места е напълно годна за пиене.
Виж още: Подигравка или шега? Чарлийз се забавлява за сметка на Кайли Дженър, тя отговори
Мултивитамини
Всеки знае колко струва опаковка мултивитамини за месец. Проблемът е, че не всички имаме нужда от тях. Понякога човек има конкретна нужда от определен витамин, който обаче е в малко количество във въпросните мултивитамини. Затова лекарите често препоръчват балансирана диета.
Ароматизатори
Независимо дали става въпрос за такъв за автомобила или за дома, техните цени започват най-често от 5 лв.
Абонамент за фитнес
С цените у нас годишен абонамент за фитнес би ни излязъл минимум 400 лв. Мнозина от нас се увериха в последните месеци, че домашните тренировки не са за подценяване, а и най-често за безплатни.
Виж още: Скандалите, които разтърсиха света на известните и богатите в България през 2020 г.
Такси на банкомати
Тегленето на пари от банкомат може да ни излезе доста скъпо, ако сметнем на годишна база колко пари оставяме на банката за такси. Добро решение е планирането на разходите и намаляването на тегленията. Друг вариант са банковите пакети, с които много често могат да се избегнат този тип такси.
Изображение: iStock