Днес, на 24 декември, отбелязваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер. Според библейското писание именно на Бъдни вечер зарочват родилните мъки на Богородица.
Днешният празник е посветен на дома, на огнището, на починалите ни близки. Християнският празник, който предшества раждането на Христос, българите наричат "Малка Коледа", "Суха Коледа", "Детешка Коледа" или по-рядко - "Мали Божич" и "Крачун", разказва Vesti.bg
Виж още: Вижте как изглежда в наши дни красивата къща от "Сам вкъщи"
Днес се събира семейството, а на трапезата се слагат нечетен брой постни ястия - 7,9 или 11. Меси се питка с мълчана вода. Брашното за нея се пресява три пъти. От тесто върху хляба се оформят изображения на нивата и на домашните животни.
Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове. След четене на молитвата, стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството.
Виж още: (Не)традиционните коледни истории: Страховитите предания, с които плашат децата по света
Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината. Обичаят повелява по време на яденето да не се става. Трапезата не се прибира, защото се вярва, че починалите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите.
На днешния празник в огнището се поставя бъдник. Това е отсечен ствол от дърво, чиято светлина и топлина символизират раждането на новото Слънце и Иисус Христос, той е причина на празничната трапеза да гостуват мъртвите предци и самата Божия Майка.
Виж още: Какво време да очакваме по празниците, ще има ли сняг за Коледа
Имен ден празнуват, носещите имената Евгени, Евгения, Жени, Бистра, Благороден, Благородна, Малчо (от словосъчетанието Малка Коледа), Малик, Мален, Малена, Малин.
Изображение: iStock