Има много ползи от това да си държим езика зад зъбите, като например да избегнем някой конфликт с близък или колега. Но затворената уста е от ключово значение за добрия сън. Правилното дишане повишава качеството на съня и допринася за това да заспиваме по-бързо.
Представяме ви някои факти за дишането и съня, с които наистина ще си направите услуга през нощта.
Виж още: Мода ли? Той е Instagram звезда и печели стотици хиляди! Какво толкова прави?
Дишането през устата
Този тип дишане не е пълноценен и дори е вреден. Така излагаме зъбите си на риск и със сигурност ще трябва в някой момент да навестим зъболекаря си. Освен това носът си е органът за дишане. Просто защото, дишайки през носа се намаляват нивата на азотен оксид, влизащи у нас. Така подобряваме паметта и имунната си система. Също така в последно време лекарите все по-често свързват сънната апнея с дишането през устата през нощта.
Виж още: Спане по време на жега! Няколко съвета за пълноценен сън
Как да разберем дали дишаме през устата през нощта?
Ами много е просто - ако се събудим сутрин със суха уста или език, това е сигурен знак. Ако гърлото ви е раздразнено, също вероятно сте спали, дишайки през уста. Друг сигурен знак е лошият дъх.
Виж още: Всеки може да заспи за под 2 мин.! Тайната - от военните на САЩ
Подготовка за правилен сън
Ако автоматично ви "идва" да дишате през устата, вероятно носът ви е запушен. Изградете си навик преди лягане да чистите ноздрите си. Може да пробвате преди това с горещ душ или физиологичен разтвор във формата на спрей. Също така хидратирайте тялото си редовно през деня.
Виж още: Без сън е страшно! Какво се случва, ако не спим 3 дни?
Поза за сън
Въпреки че спането по гръб е препоръчвано за запазване на красотата и младостта, това е позицията, която лесно би отключила сънна апнея. Просто защото мускулите се отпускат и се блокира възможността за дишане.
Източник thumbnail: iStock