Според проучване на института за проучване на общественото мнение YouGov в Германия дюнер кебапът е по-популярен от къривурста, предаде TRT.
Според проучването 45% от пълнолетните граждани са избрали дюнер, когато са имали възможност да избират между дюнер и къривурст, докато 37% са предпочели наденичката с къри. Около 15% от анкетираните са отговорили: "Не ми харесва нито едно от двете", а останалите не са се произнесли.
От десетилетия насам къривурстът се смята за класическа закуска за бързо хранене в Германия. Дюнерът е традиционно турско ястие, приготвено от месо. Фактът, че кебапът побеждава наденичката с къри, се дължи главно на жените. Около 47% от жените посочват като любимо ястие дюнер, докато 30% от тях предпочитат къривурст. При мъжете обаче къривурстът остава едва ли не номер 1,43 процента остават с наденичката.
Според проучването кебапът дюнер е значително по-популярен, особено сред по-младите хора. Сред младежите на възраст от 18 до 24 години 57% посочват дюнер, а само 21% избират наденичката с къри за своя любима закуска.
Виж още: Иво Карамански проговори за първи път за катастрофата и Антоанет Пепе: "Аз съм подобрен киборг!"

Дюнер кебап - печено месо на шиш, примесено със салати и сосове в тънка питка. Любима храна в целия свят, много популярна и в Германия. На турски "дюнер кебап" означава въртящо се печено месо. Но къде е измислен той - в Турция или в Германия?
В турския мегаполис, Истанбул, дюнерът се сервира в чиния. За разлика от Германия, където е бърза закуска. Норвежкият блогър Вида Бергум живее в Истанбул от 2015 г. и отдавна проучва историята на традиционния дюнер.
"Дюнер кебапът е традиционно ястие, което човек яде седнал на маса и върху ориз с гриловани зеленчуци. Историята му започва още преди стотици години. Той се появява на различни места в Турция", кразказва Бергум.
В Турция най-важната съставка на дюнера е месото. Вкусът му не бива да се променя нито от сосове, нито от салати. Майсторът на барбекюто Идрис Башак гледа доста скептично на германската рецепта: "Червено зеле? За нас това е странно. Червеното месо не пасва към червеното зеле. Картофи, лук, чушки, домати подхождат много повече на един дюнер кебап в питка. Ние никога не слагаме червено зеле", казва Башак.

Но и в Турция качественото агнешко или телешко месо невинаги се сервират в чиния. "И тук има дюнер кебап като фаст фууд за вкъщи, но тукашният не е като в Германия", казва Идрис Бергум. "Измисленият в Германия дюнер е завладял целия западен свят. Печено месо от хляб с различни салати и сосове - точно този дюнер е измислен в Германия".
Негов автор вероятно е Невзат Салим. Предполага се, че тъкмо той е сервирал първия дюнер в Германия през 1969 г. по време на уличен фестивал в Южна Германия.
"Сигурен съм, че именно аз първи донесох дюнера в Германия. Ако го знаех това тогава - преди 50 години, щях да съм патентовал дюнера. Питаха ни какво е това, мислеха, че е някакъв леберкезе. Радвам се, че съм част от историята на дюнера", казва Салим.
И Берлин претендира за родно място на дюнера. През 70-те години покойният Кадир Нурман създава германския дюнер в една малка закусвалня на гарата до зоопарка. Днес германската столица има над 1000 щанда за дюнери. Има дори с манго, аспержи, с трюфели и други нетипични подправки. Дюнер кебапът - един успешен турско-германски проект.
Изображение: iStock