За какви ли не диети и хранителни режими не сме ви разказвали. Минали сме през почти всички основни теми.
Днес обаче ще ви разкрием за един нов хит в кулинарното изкуство, която набира бързо последователи и предизвиква голям интерес. Става дума за т.нар. Купа на Буда или иначе казано: Buddha bowl.
Първото впечатление е, че става въпрос за разнообразна салата, но това е измамна представа, защото блюдото е много повече от това. Не само като съдържание на продуктите в него, но и като философия.
Виж още: Храни, които понижават холестерола
Купата на Буда е здравословна диета, начин на живот, следващ древен ритуал, заимстван от будистките монаси, които обикаляли къщите на хората с купа в ръка, молейки стопаните да споделят с тях храната си. Това е превърнало тези съдове в символ на религията на будистите, пишат от Edna.bg.
Днес те са не просто кулинарна тенденция, но и храна, запазила духовната си връзка с оригинала. За монасите храната не е само средство да утоляване на глада, но и лекарство за тялото и духа. Купата на Буда изпълнява тези функции посредством пресните сезонни продукти, така комбинирани, че да бъдат максимално полезни за тялото.
Тъй като в будизма месото и рибата са изключени като храна, тези блюда са предимно вегетариански. Те са богати на фибри, съдържат нужните витамини и протеини чрез прецизен подбор на продуктите.
Виж още: Защо трябва да приемаме храни с повече съдържание на магнезий
Една такава купа е идеалният лек обяд или балансирана вечеря. Тъй като печели интереса на все по-широк кръг от хора, към продуктите вече се добавят риба и месо.
Тези, които искат да си приготвят класическа купа на Буда, трябва да включат задължително 5 продукта в нея, а повече от тях са само по личен избор.
Виж още: Храни, които забавят метаболизма
Всички продукти се готвят самостоятелно и се подреждат в купата, като се спазва както изискването за правилна подредба според същността на продуктите, така и за създаване на естетически издържано блюдо.
Подготвянето на подобен микс от храни изглежда лесно на пръв поглед. Всъщност изисква достатъчно информация и създаден усет към храненето, за да се направи правилният избор, предвид хранителната стойност на всеки продукт.