👀👉 През 2012 г. Facebook проведе експеримент, в който без знанието на потребителите манипулира емоционалното съдържание на новинарските им емисии. Целта беше да се изследва дали промяната в емоционалния тон на съдържанието може да повлияе на настроенията и поведението на потребителите. Този експеримент, обхванал близо 700 000 души, предизвика сериозни етични въпроси и обществено възмущение.🧐
👀👉 Facebook, в сътрудничество с изследователи от Университета Корнел и Калифорнийския университет в Сан Франциско, проведе експеримент, при който новинарските емисии на потребителите бяха манипулирани, за да се увеличи или намали количеството положително или отрицателно съдържание. Целта беше да се установи дали това влияе на емоционалното състояние и поведението на потребителите. 👉 Резултатите показаха, че потребителите, изложени на повече положително съдържание, публикуват по-положителни статуси, и обратно – тези, изложени на повече отрицателно съдържание, публикуват по-негативни статуси.
👀👉 Експериментът предизвика сериозни етични въпроси, тъй като потребителите не бяха информирани за участието си в него. Много експерти и организации изразиха загриженост относно липсата на информирано съгласие и потенциалното въздействие върху психичното здраве на участниците. Въпреки че Facebook се позова на своите условия за ползване, които позволяват използването на данни за изследователски цели, мнозина смятат, че това не оправдава липсата на прозрачност и възможните вреди за потребителите.
🎙️ Историкът Ребека Лемов, експерт по контрол на съзнанието от Харвардския университет, обсъди този експеримент в подкаста на Джо Роуган. Тя сравни тактиката на Facebook с методите, използвани от култове, които не убеждават чрез логика, а чрез емоционално въздействие. Лемов подчерта, че потребителите са дали съгласие за такива експерименти, като са приели условията за ползване на платформата, но това не премахва етичните въпроси.
👀👉 Този случай подчертава необходимостта от по-голяма прозрачност и етични стандарти при провеждането на изследвания, особено когато те могат да повлияят на психичното здраве на участниците. Потребителите трябва да бъдат информирани и да имат възможност да дадат съгласие за участие в подобни експерименти.
🔗Източник: UNILADTECH
📸Източник снимки: istock
📸Източник снимки: gettyimages