Има някои общи разбирания за това кое е добро, кое е зло, кое е хубаво и кое е лошо. Но оттук нататък хората по света се различават в своя морал и разбирания според местните култура, морал и традиции. Затова не е изненада, ако правим нещо у нас с идеята, че то е добро, да е обидно в друга държава.
Представяме ви някои от най-популярните културни разминавания по света, които трябва да имаме предвид, когато стегнем куфарите за съответните държави.
Виж още: БЕЛИ храни, които са вредни за здравето ни
Бакшишът
Като цяло в повечето държави по света се очаква да се остави бакшиш. На някои места той е регламентиран - определен процент от сумата. На други места е прието да се закръгли сметката. Нещо повече - ако не се остави бакшиш, това е отношение към кухнята или обслужването. В някои азиатски държави обаче като Южна Корея, Китай и Япония да се дава бакшиш е обидно за служителите и трябва да бъде избягвано.
Виж още: Ето как градинарството се отразява на здравето ни
Споделяне на маса
Само си представете - седите си с приятели и се наслаждавате на обяда си и изведнъж до вас сяда напълно непознат човек. Би било странно, неприятно и подозрително, нали? В Япония обаче това е съвсем нормална практика и всъщност се разглежда като доста ефикасен начин за удовлетворяване на поне две нужди - пълни маси за ресторантьорите и сити клиенти.
Виж още: Храни, които забавят метаболизма
Празната чиния
Ако сме на гости и изядем всичко от сервираната храна, домакинът ще знае - храната се е харесала! В Китай обаче това е знак, че гостът все още е гладен, а доманинът не е предложил достатъчно като количество храна.
Виж още: Един лесен начин да се справите с ужасната мигрена
Намеците
Да правиш намек към любимия човек за това какво искаш за рождения ден например, не е нещо нетипично у нас. Това би улеснило другия, а накрая и двете страни биха били доволни. В Китай обаче това е цяло изкуство. Дори се счита, че жени, които не правят намеци на мъжете си, махат част от женствеността си.
Виж още: ТЕСТ според зодията: Разбери дали бившият ти партньор изпитва все още чувства към теб
Високият тон
В Китай да си викаш с някого на публично място е напълно нормално. Така например в заведение, ако искаш да привлечеш вниманието на сервитьора, е приемливо да го повикаш по име или по професия. В Япония това е немислимо. В Западния свят пък е знак за лошо възпитание, макар че всички знаем, че има разлика между западните култури.
Изображение: iStock