Днес ви отвеждаме на едно не особено далечно, но доста любопитно виртуално пътешестие. Отправяме се директно към малкото и много китно градче в Италия – Асизи, което е свързано с много интересно събитие от новата българска история.
Асизи е вписан като обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Тук е роден, живял и погребан патронът на Италия Свети Франциск. Не е случайно, че тук се намира една от най-красивите базилики в района, която носи името на Свети Франциск.
Виж още: Кои са най-популярните членове на кралското семейство?
Градът е бил арена на множество битки през вековете, но е устоял на всичко, а днес всеки може да го разгледа и да се научи много от богатата му история.
Малко, но много китно и интересно за посещение е това италианско градче, което ние ви препоръчваме задължително да посетите, ако сте в района на провинция Перуджа, област Умбрия. В градчето са разположени много църкви и манастири.
Каква обаче е "българската следа"?
Именно в Асизи се състои венчавката на българския цар Борис III и младата принцеса Джованна, която става българската царица Йоанна. Сватбата е именно в базиликата "Свети Франциск". Венчавката е през далечния октомври на 1930 г. Интересен факт е, че българската царица избира Св. Франциск за свой небесен покровител.
В спомените си разказва, че като дете се разболяла от коремен тиф заедно със сестра си Мафалда, като за двете момичета се грижели монахини францисканки. Джованна тогава дала обет пред светеца, че ако ѝ помогне да оздравее, тя един ден ще се омъжи в базиликата на Асизи. Години по-късно това се случва.
Виж още: Кралски етикет: как да бъдете като Кейт Мидълтън
На 25 октомври 1930 - денят на сватбата. В Асизи, пристигат правителствени мъже и цветът на европейските монархически династии, а улиците буквално са задръстени от хиляди хора, които искат да зърнат младоженците. 10 000 автомобила идват в малкото градче, разказват от Edna.bg.
Това наложило общината да разшири гарата с няколко коловоза, за да може да посрещне всички влакови композиции. Заради царската сватба училищата в Асизи са затворени за десет дни. Наложило се кметът да пусне допълнителна телефонна линия, за да може всички чуждестранни журналисти, дошли да отразят събитието, да изпълнят задълженията си.
Виж още: Жената, която преобръща монархията, а един крал абдикира в името на любовта
Йоанна впечатлява гостите, като нарушава консервативния етикет и прибавя воали към сватбения си тоалет. По нейна изрична молба дамите носят рокли без деколтета, с дълги ръкави и бял воал, а прическите им са без бижута. Мъжете са с фракове или униформи на военния чин, към който принадлежат. Всичко това е записано в поканата за сватбата, която гостите са получили.
Самата Йоанна е с рокля от фино бяло кадифе с шлейф, дълъг 15 м, с було от старинна дантела и малък букет от портокалови цветя от Сицилия. Цар Борис е в униформа на генерал от Българската армия, на гърдите му блести орденът "Св. св. Кирил и Методий".
Малко по-късно Борис и Йоанна се отправят за София. Младото царско семейство влиза в столицата пред очите на събралото се многохилядно множество през специално построена триумфална арка на Лъвов мост. Следва православна церемония в катедралата "Св. Александър Невски".