Напоследък онлайн циркулират толкова много трендове, че най-тренди стана… да не си в крак с тях. Става дума за манията по т.нар. „допаминов детокс” (от англ. – dopamine detox) или съзнателното въздържание от дейности, които предизвикват производството на допамин в мозъка – сред които се нареждат неща като употребата на социални медии, шопингът и шумните партита.
Защо обаче изведнъж всички започнаха се хвалят със способността си да водят отшелнически начин на живот а ла будистки монах? Според човека, въвел идеята за допаминовия детокс – професора по клинична психиатрия д-р Камерън Сепа, в днешно време съществуват твърде много, лесно достъпни източници на допамин.
Допаминът е хормон, който се асоциира с емоции като вълнение, удоволствие и радост – или с други думи, той е „наградата”, която мозъкът ни отделя в отговор на позитивни преживявания. В еволюционен план, това са били все неща, за които е трябвало да се потрудим – като например току-що уловеният дивеч за вечеря или пък намирането на нов сексуален партньор. В днешно време обаче усещаме приток на допамин всеки път, когато получим нотификация в Instagram или пък отхапем от любимия си дюнер. Според д-р Сепа, това изобилие на хормона може да ни направи зависими без дори да осъзнаем.
Постоянното гонене на нова доза допамин често ни кара да посягаме към телефоните си многократно в рамките на броени минути, скролвайки безцелно в социалните медии. То може да е отговорно и за поведения като прекомерното ядене на джънк фууд, любовта към чашката и склонността към хазарта. Накратко, жаждата за допамин ни мотивира да търсим т. нар. quick fixes („бързи поправки”), с които да разнообразим ежедневието си.

За да противодейства на това, д-р Сепа окуражава пациентите си да избягват или елиминират допамино-стимулиращите дейности за известно време. Допаминовият детокс може да обхваща едно или всички от следните шест занимания: 1) емоционално хранене; 2) прекомерна употреба на интернет и социални медии; 3) шопинг; 4) гледане на порно; 5) търсене на нови преживявания; и 6) алкохол и наркотици. Продължителността също може да варира в зависимост от случая.
Един от най-популярните видове допаминов детокс е цялостното избягване на социалните медии или ограничаването на ползването им до 15-ина минути на ден. Според д-р Сепа, подобно усилие принуждава мозъците ни да привикнат с по-ниско ниво на стимулация, позволявайки ни да имаме по-спокоен ум и усилена концентрация. Важно е да споменем, че макар много хора да докладват подобрение в менталното си здраве вследствие на допаминовия детокс, все още няма научни доказателства, които потвърждават ефективността му. С други думи, теорията не е панацея, а просто интересна тактика, която вероятно си струва да пробвате.
Ако пък допаминовият детокс ви звучи като твърде крайна идея, то много психолози посочват медитацията като добра алтернатива, водеща до сходно покачване на самоконтрола и умственото спокойствие.
Изображение: iStock