newito

Зеленчуци в пустинята на Катар

1 339 14.06.2014
Катар. Лукс, висок стандарт и енергийно разточителство насред пустинята. Животът там е освободен от данъци. Всъщност местните не плащат за ток, вода, телефон, здравеопазване. Разкош и разточителство, които почиват на изкопаемите горива. Духът от тази лампа ежедневно носи на правителството по 230 милиона долара от продажби.

Катар е третата страна в света по запаси от природен газ и е най-големият доставчик на втечнен газ, поне в класацията на американската енергийна информационна администрация. Неустойчивата характеристика на тези залежи се крие в думата “изчерпаеми”. Напълно логично е катарците, а и останалият свят, да си зададат въпроса: а какво ще стане после? Мнозина мислят в тази посока. Не са малко и онези, които вече действат.

“Сега е времето да се инвестира отвъд нефта и газа. В зелена енергия. В слънчева енергия и в топлинна енергия, които са в изобилие в пустинята”, пояснява Халифа ал Соайди, изпълнителен директор на Qatar Fertiliser Company.

Някои твърдят, че е твърде хубаво, за да е истина. Но в пустинята на Катар вече има работеща оранжерия. Тя е изградена на площ от 10 хиляди квадратни метра.

“Вече имаме първата реколта краставици. И можем да се похвалим, че берем по 1000 краставици на ден. Соларна енергия, обезсоляване и изпаряване на водата – никоя от тези три технологии не е нова, но за първи път те са комбинирани”, разказва Стивън Кларксън от Sahara Forest Project.

Съчетанието изглежда успешно. Създателите на проекта са се вдъхновили от природата. И то от един на пръв поглед маловажен детайл. Ноздрите на камилите. Те имат способност да кондензират водата. В оранжерията използват морска и подпочвена вода. Как се получава достатъчно вода за поливане? Тайната е в температурната разлика и агрегатните състояния. Чрез енергия, получена от слънцето, водата от двата източника се подава към различни тръби. Горещият пустинен въздух изпарява топлата, когато тя минава през специално ограждение. Охладената се насочва към насажденията в оранжерията се използва за поливане.

“Това парче картон показва начина, по който работи системата в оранжерията. Водата преминава през специални тръби и се обезсолява. Прегради задържат охладената вода”, обяснява д-р Вирджиния Корлес.

Проектът бил представен за първи път на конференцията за климата в Копенхаген през 2009-та година. Тогава реакцията на повечето участници във форума била, че идеята е доста налудничава. Създателите на проекта, обаче, доказаха, че трябва да се гледа на заобикалящата среда по различен начин. И че вода и храна могат да се добиват навсякъде, дори и на места, където има само пясъци, а слънчевите лъчи са изпепеляващи.

“Всеки нов проект крие риск. Но мисля, че сме изправени пред още по-голям риск, ако не опитаме. Тази идея има голям потенциал, защото ние имаме в изобилие слънчева светлина, въглероден диоксид и морска вода, от които можем да произвеждаме прясна вода, екологично чиста храна и електричество”, казва Йохим Хаг, изпълнителен директор на “Sahara Forest Project”.

Проектът е на стойност 5 милиарда долара. Ако се окаже успешен, подобни оранжерии ще “разцъфнат” и на други места в пустинята.

Халифа ал Соайди, изпълнителен директор на Qatar Fertiliser Company: Проектът доказа, че пустинята може да бъде и зелена.

Автори: Милен Атанасов, Биляна Бонева
Виж повече Виж по-малко
Как Шифърът на Да Винчи беше разшифрован след 500 години?!👀😲
Защо Джъстин Бийбър предизвиква тревожни реакции в социалните мрежи👀
„Squid Game“ Сезон 3: Шокиращо жертвоприношение и непредсказуем финал!
Как планетата ни се промени пред очите ни!
Защо да не залепяш устата преди лягане: неврологичният риск от мода за тиха нощ
Diogo Jota и брат му изчезват в пламъци на магистрала
Топ тенденциите при сандалите за лято 2025
GTA 6 влезе в Wishlist-а: Rockstar загрява сцената за големия дебют
Дарин Ангелов: Изневерявал съм! Актьорът с тежки откровения в Елизабетско Podcast!
Космичният тиктак: защо дните ни постепенно стават по-кратки?
Кейти и Орландо: Любов с рестарт – но не по холивудския сценарий
$100M бонуси за AI таланти: Zuckerberg атакува OpenAI смело!
Тейлър Суифт с концерт в България?
Diddy в капан: Какво може да му се случи след присъдата?
Как да изразиш чувствата си без да изглеждаш "cringe"
Броени часове до Aniventure Comic Con!🤩💥
📰 Травма и шок: Жената, която откри, че е спала с брат си след ДНК тест! 😱
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Той е пропускал работа 6 години и НИКОЙ не е разбрал?
Край на ерата: Коя беше Lia Thomas и защо сега всичко се заличава“
Лято, любов и целувки на яхта в Италия
Elon Musk готви "America Party"!
Съдбата на TikTok виси на косъм!
Завръщането на Brian O’Conner в “Fast & Furious 11”?
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Anthony Bridgerton 2.0: Jonathan Bailey потвърждава, че ще играе важна роля в сезон 4
Voyager 1: Космическият първопроходец!
Teddy Swims станa баща!
Fortnite пари за теб?
TEDDY SWIMS ИЗДАВА  “I’VE TRIED EVERYTHING BUT THERAPY (COMPLETE EDITION)”
Икона се оттегля: Ана Уинтур предава Vogue на новото поколение
Футбол, гипс и мълчание: Новата мистерия около Дейвид Бекъм
Мила Роберт пред Мон Дьо: За дуета с Азис, атаките и прошката
ChatGPT може да ти спаси живота“ – когато AI става твоят здравен навигатор.
Как Япония променя правилата на играта?