И за да внесем малко свежест по шофьорски.Въпреки, че обединението беше едно,.. водачите си се "делеха" по регионален признак, а именно:Наименуваха се като роднини зевзеци така;СО МАТ- Видин--"власите"-Русе--&quo Тонка"-Пазарджик--"Татар Пазарджик"-Бургас--"Кюрдите Димитър"--"полковниците" (chuckle)
Основателят Георги Найденов е наричан „първият капиталист“ в България и е известен като човека, довел „Кока Кола“ в България. В държавното стопанско обединение (ДСО) „Тексим“ влизат:кораби – от 400 хил. тона достига 1 млн. бруто регистър тонатирове – от 100 нарастват до 1000 бр.самолети – 6 самолета „Ил-18“, годни за презокеански полетивъвеждане на „Кока-Кола“ в България (първата страна в Източния блок, станала производител на напитката!!!
СО МАТ или историята на най-големия автомобилен превозвач в Европаот ЕКИП "БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ" на 20 МАЙ 2013 в СОЦИАЛИЗЪМ ПО БЪЛГАРСКИДори и най-върлият опонент на социалистическия режим в България не би отрекъл подема на множество направления в сферата на промишлеността, селското стопанство, туризма и др
Един от примерите за истинско и гигантско развитие в транспорта е Стопанското обединение за международен автомобилен транспорт (СО МАТ) – най-големият автомобилен превозвач в Европа по времето на социализма, създаден с разпореждане на Министерския съвет през 1960 г. Капиталът на дружеството е огромен дори и за световните мащаби.
Бурното развитие на СО МАТ започва от началото на седемдесетте години. В резултат на това от 1971 г. до 1985 г. тази организация предоставя на държавата около $1 млрд. и 200 млн. валутен резултат (валутна печалба).
До края на 1989 г. числата нарастват на $1 млрд. и 400 млн. Всичко това е постигнато само от около 10 000 служители и работници. От друга страна, българското стопанство е осигурено със собствен елитен, подвижен, бърз и евтин транспорт за внос и износ.
България заема първо място в международния автомобилен транспорт на три континента. Нейните близо 5000 транспортни посланици са чакани с уважение от хиляди товародатели, спедитори и търговци по света, които с увереност им доверяват своята стока и са сигурни, че тя ще пристигне непокътната точно по предназначение.
Какво представлява това уникално в световен мащаб обединение?Над 4 800 автокомпозиции, доставени от водещи европейски автомобилни фирми („Мерцедес“, „Волво“, „Ивеко“, „Рено“ – за автомобили, и „Кесборер“, „Фрюоф“, „Шмитц“ – за полуремаркета), които отговарят на последните постижения на автомобилната техника през тези години
600 автокомпозиции плюс 800 души персонал, работещи извън страната4 елитни речни и 4 морски кораба за извършване на комбинирани Ro-Ro превози по р. Дунав и море
6 експлоатационни предприятия („Горубляне“ и „Х. Димитър“ – София, ЕП – Русе, ЕП – Бургас, ЕП – Пазарджик, ЕП – Видин) помарково специализирани3 промишлени предприятия за ремонт на възли и агрегати, за регенерат на гуми и производство на полуремаркета и за производство на поп нитове;
зад граница е изградена стройна производствено-експлоатационна и управленска подсистема с 9 смесени фирми, създадени са десетки сервизи и бюра, 10 общежития с над 1000 легла, почивни станции, управленски и други звена; 17 транспортно-технологични линии от различен характер, в това число комбинирани с участието на чужди превозвачи.
Разходите по развитието си, включително строителство и закупуване на основни средства (автомобили, кораби, машини и съоръжения и др.), СО МАТ обезпечава самостоятелно със собствени левови и валутни средства. Съотношението 90 към 10 между активните и пасивните фондове в полза на активните е едно несрещано явление в този вид транспорт.
Процедурата за продажбата на СО МАТ е открита на 1 септември 1993 г. Приватизационният проект е разработен от френската консултантска фирма Mercer Management Consulting и финансиран от програмата PHARE.
Активите на СО МАТ са оценени на $100 млн. Преди приватизацията, в телевизионното предаването „Плюс-минус“, тогавашният шеф на фирмата Анастас Вълканов обаче заявява, че активите в България възлизат на 18 млрд. лв. Пресметнато по тогавашния курс – 55 лв. за долар, оценката би трябвало да е над $327 млн. На 22 юли 1994 г. за купувач е избран Internationale Spedition Willi Betz GmbH & Co.KG.
Основателят Георги Найденов е наричан „първият капиталист“ в България и е известен като човека, довел „Кока Кола“ в България. В държавното стопанско обединение (ДСО) „Тексим“ влизат:кораби – от 400 хил. тона достига 1 млн. бруто регистър тонатирове – от 100 нарастват до 1000 бр.самолети – 6 самолета „Ил-18“, годни за презокеански полетивъвеждане на „Кока-Кола“ в България (първата страна в Източния блок, станала производител на напитката по лице
Георги (Гето) Иванов Найденов е участник в Съпротивителното движение по време на Втората световна война, партизанин, офицер, държавник, едър предприемач, индустриалец и банкер. Той е сред първите ръководители на държавно стопанско обединение, който налага принципи на пазарна икономика още по времето на социализма.
Оглавява създаденото през декември 1960 г. със „строго поверително“ разпореждане на Министерския съвет Външнотърговско предприятие „Тексим“ като „фирма на Инженерното управление за внос и износ с капиталистическите страни“.
Тя е закрита в края на 1969 г. по указания на Тодор Живков след натиск от Москва, опасявайки се, че провеждат политика, противоречаща на плановата икономика. Ръководството на „Тексим“ е изправено на съд през 1971 г., но е оправдано. По настояване на Живков е започнато ново дело, което осъжда Найденов на 20 години затвор. Той излежава 5 години, след което е освободен.