Да си от малка, източноевропейска държава като България невинаги е лесно: шансът някой да си създаде представа за теб, която е невярна или стереотипна (или пък и двете!) е доста висок. А клишетата, които чуваме по наш адрес, са меко казано досадни:
"Ти от Русия ли си?”
Стереотип номер едно, разбира се, е че цяла Източна Европа е част от Русия. Да убедиш западняк, че тук има много различни държави с богата култура, за съжаление често се оказва мисията невъзможна. В този ред на мисли, много чужденци изглежда не разбират, че младото поколение дори не сме били родени по времето на социализма, камо ли да изпитваме някакво чувство на носталгия спрямо него...
Виж още: "Аз съм хетеро, но обожавам да правя това": Тайният фетиш на един мъж, който крие от жена си
Че сме простаци...
...или пък че страната ни има силно консервативни (разбирай – назадничави) морали. Кофти е, но е факт: мнозина явно смятат, че тук все още се намираме в 19-ти век. Любими са ни и западняците, които предполагат, че в България не сме чували за глобални трендове като Starbucks и филмите на Marvel... Пич, живея на Балканите, не на Марс!
"България” се римува с “Унгария”
Когато не ни бъркат с руснаци, често ни питат дали не сме унгарци – защото, видиш ли, имената на двете държави звучали подобно. Успех с опитите да ги убедиш, че с Унгария нямаме буквално нищо общо (освен може би факта, че сме на един континент)...
Виж още: Странно, но факт: Атанас Колев вече е доктор! Няма да повярвате какво иска да специализира
“…ама все пак говориш руски, нали?”
Да обясниш кирилицата на чужденци често се оказва задача с повишена трудност. Обикновено това, което чуваме по адрес на азбуката ни е, че “изглежда като руски” или че “пишем с руски букви”. Ако пък се опиташ да настояваш, че българският е и винаги ще бъде отделен език, е твърде вероятно да те попитат: “Ама все пак е подобен на руския, нали?”.
Изображение: https://www.istockphoto.com/