Още преди десетилетия Барби пееше в своята песен „Life in plastic, it’s fantastic”. 25 години след песента на Aqua животът ни наистина е изпълнен с пластмаса и синтетика, но това далеч не е фантастично. Как обаче започва всичко и защо вече пластмасата е толкова значителна част от нашия живот?
Думата пластмаса идва от гръцки и в буквален превод означава лесен за оформяне. Именно тази характеристика на пластмасата я направи предпочитан материал за изработка на милиони артикули. Тя постепенно замени стъклото, метала, дървото и други материали, защото е по-евтина и лесна за обработка.
Виж още: Откриха тайната на отслабването: Как да потиснем глада, когато сме на диета?

През 1862 г. Александър Паркс представя първата пластмаса на международното изложение в Лондон. Идеята за материала идва от нуждата да се намери алтернатива на слоновата кост. С това се дава старт на разработката на различни видове пластмаса от различни учени в опит да създадат най-доброто съединение. През 1869 г. Джон Хаят изобретява целулоид, което се оказва предшественикът на днешната пластмаса.
Според Plastic Atlas, цитиран от Greenpeace Bulgaria: “Пластмасата започва да се превръща в промишленост от 30-те години на миналия век, когато се появяват винилът (ПВЦ, PVC, поливинилхлорид), найлонът, полиетиленът и тефлонът, последвани от полипропилена през 50-те.”

Днес пластмасата в различните и вариации е един от най-големите замърсители на планетата. Когато попадне в околната среда, под влияние на климатичните условия, от нея се отделят частици наречени микропластмаса. Микропластмасата се разпространява по въздух и вода и е открита на места като в. Еверест и Марианската падина.
Над 270 000 тона плуват свободно в океана. Те биват поглъщани от различни водни животни, причинявайки им глад и смърт. Според проучвания близо половината от пластмасата, която човечеството употребява е за еднократна употреба – кутия за обяд, чаша, в която сме си купили фреш, торбичка от супермаркета и т.н., които са ни послужили за много кратко но ще циркулират в природата хиляди години.
Изображение: iStock