Instagram се превърна в продължение на нашия живот. Хапваш – снимаш за стори, сгодиш се – обявяваш го чрез публикация, пътуваш – създаваш Reels. Постепенно прегледа на фийда в социалната мрежа стана задължителна част от дневната рутина (както обичат да се изразяват инфлуенсърите) на потребителите. Реклами, сторита, филтри, спонсорирани публикации, море от инфлуенсъри – в това се превърна Instagram в последните години. Какъв обаче беше в началото?
Началото
Instagram започва развитието си в Сан Франциско, САЩ, през 2010 година. Името Instagram е вдъхновено от "instant camera" и "telegram". Основната идея е за приложение за незабавно заснемане и публикуване на снимки. Първата снимка в Instagram всъщност е на куче. Това е снимка, публикувана от един от създателите на мрежата - Кевин Систром, която носи краткото описание „test”. В началото всичко се свежда до това да качиш снимка, която можеш да обработиш цветово и да напишеш описание към нея, а другите потребители да я харесат чрез емблематичното двойно потупване на екрана (Double tap) или да коментират.
Виж още:
Преди vs сега
В началото приложението носеше духа на това да имаш възможността да публикуваш снимка в момента, в който си я създал. Снимаш се и публикуваш – без излишен патос и много пози. Сега всяка снимка е плод на предварителен подбор, обработка, избор на описание и хаштагове. Първите инфлуенсъри всъщност са блогърите. През 2010 блогърите бяха едни от най-влиятелните хора онлайн, особено в САЩ. Именно те пренесоха своята дейност в Instagram – ревютата на продукти и събития се превърнаха в снимки с описание. Така с бързи темпове тези публикации се усъвършенстваха, а потребители и спонсори видяха в тях много плодородно поле за изява и реклама.
Първият спонсориран пост идва през 2013 година. Това е снимка на часовник на Michael Kors в профила на бранда. Както последователите, така и потребители, които не следват бранда, имат възможността да видят тази публикация с надпис „Sponsored”. Днес рекламата в Instagram e една от най-скъпоструващите. Според платформата Hopper HQ рекламните постове на Роналдо са най-скъпите в световен мащаб. Футболната супер звезда печели средно по 1.6 млн. долара от рекламна публикация.
Instagram експериментира и с премахването на някои от най-ранните функции. Пример за това е разделът following tab, който е съществуваше още през 2011 година, а беше премахнат през 2019 година. Неговата функция бе като инструмент за следене на публикациите, с които взаимодействат хората, които следвате.
Друга отличителна черта на Instagram през 2010 година е липсата на съобщения и сторита. Тези нововъведения идват с развитието на платформата, както и усъвършенстването на нейната основна идея.
Instagram умее да черпи вдъхновение от конкуренцията, чрез което да създава още по-привлекателни функции за своите потребители. Пример за това са сторитата. Тяхното начало идва от платформата Snapchat, която в последните години значително изгуби своята популярност. Една от най-новите функции – Reels също е плод на идея на конкурентна онлайн платформа, а именно TikTok.
За 11 години Instagram се промени много, а с това повлия и на начина, по който потребителите използват социалните мрежи. Какво предстои за следващите 11 – сторитата ще покажат.
Изображение: iStock