🌕 Луната е единственият естествен спътник на Земята и петият по размери в Слънчевата система. За Луната е характерно синхронно въртене, поради което само едната ѝ страна е видима от Земята. Времето, за което Луната прави една обиколка около Земята, е равно на времето, за което се завърта около оста си. 🌍
🔧 Със следващите редове ще запознаем Gen G какво е необходимо на специалистите, за да пресъздадат Луната на Земята. Нужни са три основни съставки:
Пясъчен материал с химичен състав като реголит (лунна почва)
Специално осветление, което да имитира ъгъла на слънцето
Симулатор на лунна гравитация (гравитацията на Луната е една шеста от тази на Земята), както и огромен контейнер за всичко това, например масивен метален хангар.
🚀 Когато Германската космическа агенция и Европейската космическа агенция разкриха своята версия на Луната – LUNA Analog Facility, те изминаха две трети от пътя към представянето на странния пейзаж на Луната. Един ключов елемент липсваше. 🌑 Непрогледният мрак беше разкъсан от прожектори, насочени към двама напълно облечени астронавти – германецът Матиас Маурер и французинът Томас Пескет. 🧑🚀👩🚀
Маурер и Пескет преминаха през хангара с неговите 700 квадратни метра изкуствен реголит, направен от вулканични почви на италианския връх Етна 🌋, германския регион Айфел и скали от Норвегия. Оборудвани с лъжици с дълги дръжки, количка за проби и роботизирано куче 🐕🦺, двойката се престори, че изследва фалшивата лунна повърхност пред около 100 високопоставени лица.
☀️ Докато вървяха, светлината беше насочена под точен ъгъл, за да симулира как слънцето ще попречи на зрението на астронавтите, когато хората се върнат на Луната. Но те вървяха – не подскачаха, както в кадрите от мисията на Аполо 11 през 1969 г. 🌑 – защото LUNA няма лунна гравитация.
🎶 На фона на кинематографичен саундтрак Маурер и Пескет демонстрираха как ще събират проби и ще изследват кратер на истинската Луна. Но без лунната гравитация, всичко се чувстваше твърде земно. Това е проблем, който инженерите все още не са решили.
🧑🚀 В миналото астронавтите са използвали параболични полети ✈️ и плувни басейни 🏊, за да симулират и изпитат ефектите на нулева или микрогравитация. Но нито една от тези опции не би работила в LUNA Analog Facility, защото е на сушата.
Инженерите обаче се надяват да разработят "система за гравитационно разтоварване" 🛠️. Кабелите ще бъдат прикрепени към външната страна на скафандрите на астронавтите, ще ги дърпат назад, докато ходят и ще ги окачват, докато скачат.
Проектът все още е във фаза на прототипиране. Едно нещо е ясно – LUNA е много скъп пясъчник. 🏗️ Но в крайна сметка те ще искат да тестват нови технологии и да обучават астронавти в затворена среда. 🌌
Източник снимки: : istock