Случаят със захвърлянето на роклята с цветовете на българския трибагреник от певицата Мила Роберт по време на София Прайд продължава да предизвиква разнопосочни реакции и коментари. Модният гуру проф. Любомир Стойков смята, че инцидентът е значим и заслужава сериозно внимание.
„Лошо е това, което се е случило, добре е, че се е извинила,” коментира проф. Стойков пред NOVA. Според него, макар подобни действия да са неприемливи, наказанията спрямо артисти, изразяващи себе си, не трябва да бъдат прекалено тежки. Той е категоричен, че има символи, с които не бива да се шегуваме. „Интересно е какво би се случило, ако Мила Роберт беше излязла с цветовете на прайда, беше съблякла тази рокля и беше останала с тази с българското знаме,” запита проф. Стойков, подчертавайки значението на символиката в артистичните изяви.
Инцидентът се разрази по време на концерта на "София Прайд", където певицата се появи с къса рокля, изобразяваща националния трибагреник, която впоследствие съблече и хвърли на земята, разкривайки друг тоалет с цветовете на ЛГБТИ флага. Това действие предизвика вълна от негативни коментари и заплахи в социалните мрежи. Хората изразиха възмущение от начина, по който певицата е поругала българското знаме.
ВМРО сезира прокуратурата за случилото се, като към тях се присъединиха и други организации. В Наказателния кодекс (НК) е разписано, че поругаването на националните символи може да доведе до наказание от 2 години затвор и глоба от 3000 лв.
Мила Роберт се извини за действията си чрез официална позиция, подчертавайки, че изпълнението ѝ е целяло да привлече внимание към проблемите на ЛГБТИ общността в България. „България е моят дом и дом на стотици хиляди ЛГБТИ хора,” заяви тя. Роберт изрази съжаление за начина, по който е постъпила. Тя заяви, че ако може да върне времето назад, би постъпила различно.
Случаят е особено интересен за младото поколение, известно като Gen Z, което често използва социалните мрежи като платформа за изразяване на позициите си. Инцидентът подчертава важността на толерантността и приемането на различните в съвременното общество.