Хипопотамите на Пабло Ескобар може да бъдат унищожени поради опасения за обществената безопасност.
Въпреки че известният наркобарон умря преди повече от 30 години, неговото наследство все още е живо и до днес.
След като Ескобар умря при престрелка на покрива в Меделин през 1993 г., неговите хипопотами останаха на свобода в неговото имение, наречено Hacienda Napoles.
Частният зоопарк, построен от кокаиновия барон, също включваше писта за самолети, басейни и арена за кориди с 1000 места. В колумбийския имот Ескобар имаше и други животни, включително зебри и жирафи.
Докато другите животни са починали или отведени от властите, африкански хипопотам на име Пепе остана. Хипопотамът избяга от имота на Ескобар през 2006 г. и по-късно беше забелязан на около 65 мили с друго хипо, женска, и тяхното малко.
Експертите заключиха, че те са единствените хипопотами в Колумбия.
През 2009 г. министърът на околната среда Карлос Коста заяви: "Въпрос на време е тези животни да наранят някого. След повече от две години опити да ги заловим, решението [да ги убием] беше разумно."
Въпреки че Пепе претърпя същата съдба като своя собственик през 2009 г., се смята, че около 169 от неговите потомци все още живеят в Колумбия.
Всъщност, най-голямата популация на хипопотами извън Африка може да бъде дори по-голяма, според експертите.
В резултат на това министерството на околната среда на Колумбия сега обмисля широко разпространена програма за стерилизация и затваряне на животните в светилища. Експертите предупреждават, че хипопотамите представляват заплаха за общностите и местните екосистеми.
Карлос Валдерама, ръководител на фондация WebConserva, каза пред The Times: „Не искаме да избиваме стотици животни – никой не иска да вижда убийство в такъв мащаб, а и по причини, свързани с благосъстоянието на животните, това не е най-препоръчителното. Те ни поставят в трудна позиция, в която трябва да избираме между благополучието на нашите екосистеми, на хиляди местни животни, и няколко хипопотама, които не би трябвало да бъдат тук. От екологична гледна точка, отговорното нещо е да се унищожат тези животни."
Давид Ечеверри Лопес, човекът, който оглавява Управлението за управление на биоразнообразието на Cornare, което се занимава с проблема с хипопотамите в Колумбия, добави: „Имаме сериозен проблем, който надхвърля административните ни възможности за справяне с него. Има доста високо ниво на сложност, свързано с това.“