Седмицата на модата в Милано мина под знака на присъствието на титаните в мъжкото облекло – „Армани“, „Ерменеджилдо Дзеня“, „Фенди“, „Прада“, „Гучи“... Отказът на „Версаче“ да покаже колекцията си не нанесе голяма щета на италианския форум, който е едно от най-значимите събития в календара на световната мода.
Големият отсъстващ в Милано беше Алесандро Микеле – бившият творчески директор на „Гучи“. През ноември 2022 г. той напусна италианската модна къща, а назначаването на негов наследник все още е най-голямата интрига в света на луксозната индустрия. Все пак тенденциите, очертани от колекциите мъжка мода за есен-зима 2023-2024 г., показват колко голямо беше влиянието на Микеле – дотолкова, че в момента италианската мода полага усилия да се оттласне от него, използвайки някои от знаковите му находки през годините.
1 Още повече феминизиране
Модата при мъжете продължава да бъде феминизирана, дори след връщането на елегантната, изчистена линия, тесните ръкави на саката и крачолите на панталоните. Да, модата сякаш „изтрезнява“, притисната от глобални кризи като война и инфлация, но не е готова да се откаже от закачливостта си. Изразените яки на ярките ризи под саката, качулките като изненадващ елемент в класически мъжки костюм, цветните ивици по ръкавите и покрай циповете на якетата приканват към завой в посока на дискретен чар и луксозна елегантност.
Виж още: Gucci откри седмицата на мъжката мода в Италия след тригодишно отсъствие

2 Луксозни аксесоари
Индустрията има нужда от растеж, а 2022-ра беше годината на луксозните стоки. В началото на 2023 г. модните къщи „атакуват“ с луксозни аксесоари. Седмицата в Милано показа, че чантата става неизменна част от мъжкия гардероб. Ако през изминалите години това беше запазена марка най-вече на Алесандро Микеле, който започва кариерата си именно като дизайнер на аксесоари, сега унисекс чантата се настанява трайно в колекциите с мъжка мода. И може би никога няма да си отиде.

3 Бомбър якета
Бомбър якето от 90-те години още е тук – преди няколко години именно Микеле изтупа от праха на забравата това творение на афроамериканския дизайнер Дапър Дан. Въпреки завръщането към класическите линии, което очертаха италианските модни къщи, влиянието на хип-хопа няма как да се „стопи“ изведнъж. А и не е нужно, предвид наличието на цяло поколение, израснало с маратонки и широки спортни ръкави.

4 Луксозни обувки
Луксозните обувки се настаняват убедително в мъжкия гардероб. Големият търговски пробив на Алесандро Микеле до голяма степен бе плод и на успешната мисия на италианеца да убеди мъжете, че спортно-елегантният стил успешно може да бъде трансформиран в небрежно-елегантен благодарение на мокасините. Сега някои италиански модни къщи качиха мокасините на платформа. Тяхната изчистена форма е идеална за добрата стара „нова“ елегантност – без излишна екстравагантност и провокации.

5 Класически линии
Според списание Vogue изчистените линии на италианската мода всъщност са продуктово ориентирана тактика. „В трудни времена няма много място за креативност, затова и креативността в Милано отсъства“. Връщането към шивашките корени на класическата италианска елегантност може би товари с твърде много минимализъм.

Доколко класическата линия, към която посягат брандовете, е нужда от опростяване и започване на нов творчески цикъл и доколко – предпазливо и дори пуританско възпиране в началото на годината? За модния бизнес двете неща често са синоними. Липсата на ярко послание и зрелищност бяха компенсирани с изобилие на приемливи за носене дрехи. Италианската модна седмица предложи по нещо за всеки, докато търси новия реформатор на гардероба си и новата си творческа звезда.
Изображение: Getty Images